Jezus zapowiada swoją śmierć

21 marca (V Niedziela Wielkiego Postu)

“Ziarno, jeżeli obumrze, przynosi plon obfity”

Jezus musi umrzeć. Tłumaczy, że jest jak ziarno, które musi umrzeć, jeśli wyrosnąć z niego ma nowa roślina a w niej wiele nowych ziaren. Z plasteliny i ziarenek wyklejamy kłos.

21


Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy widzieliśmy kiedyś kłosy na polu? Z czego wyrastają rośliny? Czy ktoś hodował ziarenko fasoli? Co się dzieje z tym ziarenkiem? Najpierw się psuje, marszczy, brązowieje. Ale dzięki temu, że umiera, wyrasta z niego nowa, młoda roślinka – a w jej strączku będzie wiele nowych nasionek.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Jana:Wśród tych, którzy przybyli, aby oddać pokłon Bogu w czasie święta, byli też niektórzy Grecy. Oni więc przystąpili do Filipa, pochodzącego z Betsaidy Galilejskiej, i prosili go, mówiąc: „Panie, chcemy ujrzeć Jezusa”. Filip poszedł i powiedział Andrzejowi. Z kolei Andrzej i Filip poszli i powiedzieli Jezusowi.
 A Jezus dał im taką odpowiedź: „Nadeszła godzina, aby został uwielbiony Syn Człowieczy. Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity. Ten, kto miłuje swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne. A kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec.
 Teraz dusza moja doznała lęku i cóż mam powiedzieć? Ojcze, wybaw Mnie od tej godziny. Nie, właśnie dlatego przyszedłem na tę godzinę. Ojcze, uwielbij imię Twoje”.
Wtem rozległ się głos z nieba: „I uwielbiłem, i znowu uwielbię”. Tłum stojący usłyszał to i mówił: „Zagrzmiało!” Inni mówili: „Anioł przemówił do Niego”. Na to rzekł Jezus: „Głos ten rozległ się nie ze względu na Mnie, ale ze względu na was. Teraz odbywa się sąd nad tym światem. Teraz władca tego świata zostanie precz wyrzucony. A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie”. 
To powiedział zaznaczając, jaką śmiercią miał umrzeć. (J 12,20-33)


Rozmowa o Ewangelii

Co musi się stać z ziarnem, żeby przyniosło plon? Dlaczego Jezus porównuje Swoje życie do ziarna? Ziarno, aby wydać plon, musi obumrzeć – podobnie Jezus – Jego życie wyda plon dzięki śmierci i zmartwychwstaniu.

Czy Jezus wiedział, że niedługo umrze? Czy bał się tego? Tak, mówi: “dusza moja doznała lęku”. Czy prosi Boga, żeby Go ocalił? Jeszcze przed samą śmiercią, gdy Jezus będzie się modlił w Ogrodzie Oliwnym poprosi Swojego Ojca: “oddal ode mnie ten kielich, ale nie moja wola, ale Twoja niech się stanie”. Jezus wiedział, że Bóg Go na koniec uratuje – przywróci Go do życia.

Jezus mówił o wywyższeniu węża na pustyni i o swoim wywyższeniu. Teraz też to przypomina.

Czy my się boimy różnych rzeczy? Czy modlimy się wtedy?


Zajęcia plastyczne

“Ziarno, jeżeli obumrze, przynosi plon obfity”

Na kolorowych papierach rysujemy ziemię, naklejamy w niej ziarno pszenicy, z plasteliny dorabiamy łodyżkę i kłos, w kłosie przyklejamy ziarenka pszenicy.

materiały:

papier kolorowy, plastelina, klej, ziarna pszenicy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s