Rozmowa z Nikodemem w nocy

14 marca (IV Niedziela Wielkiego Postu)

“Światło przyszło na świat, lecz ludzie umiłowali ciemność”

Niezwykła rozmowa uczonego Nikodema z Jezusem toczy się w nocy. W ciemności rozmawiają o Świetle. Narysujemy tę ciemność i Jezusa – który jest Światłem.

20a


Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy lubimy rozmawiać? Czy zdarzyło nam się kiedyś spać u kolegi albo koleżanki, albo gościć kogoś u siebie na noc? Czy jak zgasiliśmy światło, to od razu mogliśmy zasnąć, czy rozmawialiśmy jeszcze? Dobrze się gada w nocy. Nocna cisza i ciemność sprzyjają ważnym rozmowom…


Czytamy Ewangelię– Słowa Ewangelii według świętego Jana  (możemy zacząć od zdania J 3,1.):Pewien faryzeusz, który miał na imię Nikodem, dostojnik żydowski, przyszedł do Jezusa nocą…

3,14:
Jezus powiedział do Nikodema: „Jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne.
Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.
 Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony.
 Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego.
 A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki.
 Każdy bowiem, kto się dopuszcza nieprawości, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby nie potępiono jego uczynków. Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki są dokonane w Bogu”. (J 3,14-21)


Rozmowa o Ewangelii

Kto przyszedł do Jezusa? Czemu w nocy? Żeby nikt go nie zobaczył. Pewnie się bał innych faryzeuszy.

Pan Jezus mówi, że zostanie wywyższony, tak jak kiedyś Mojżesz wywyższył na pustyni… Co to było? Wąż. W czasie wędrówki Żydów przez pustynię wielu z nich umarło ukąszonych przez jadowite węże. Jednak spojrzenie na miedzianego węża, którego Mojżesz przymocował wysoko na palu, ratowało ludziom życie.

W jaki sposób Pan Jezus został wywyższony, podniesiony do góry? Na krzyżu.

Kto się na Niego popatrzy – to znaczy będzie wierzył w Niego – uratuje swoje życie. Życie wieczne.

Czy Bóg potępił świat, bo ludzie źle postępują? Nie, posłał Swego Syna, aby świat zbawił. To znaczy uratował.

Jezus mówi, że światło przyszło na świat. Co to za światło? Czy pamiętamy Symeona, Boże Narodzenie? Czy ludzie ucieszyli się, że światło przyszło na świat? Jezus mówi, że nie, że wolą ciemność, bo wtedy nie widać ich złych uczynków.

Co oświeca światło? Ciemności. Kto źle postępuje nie chce, żeby go widziano, prawda? Czy złodziej zbliża się do latarni?

Jezus tłumaczy Nikodemowi, że jest światłem, my mamy się zbliżać do światła, do Jezusa.


Zajęcia plastyczne

“Światło przyszło na świat, lecz ludzie umiłowali ciemność”

Na szarym papierze malujemy czarnym tuszem scenę rozmowy Jezusa z Nikodemem, postać Jezusa wycinamy z białego papieru, tak, aby był widoczny jako “Światło” – najjaśniejszy na całym obrazku.

materiały:

papier szary i biały, tusz czarny, ołówek, klej, nożyczki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s