Wypędzenie kupców ze świątyni

7 marca (III Niedziela Wielkiego Postu)

“Nie róbcie z domu mego Ojca targowiska”

Jakie to dziwne: Pan Jezus zazwyczaj taki łagodny wypędza teraz batem kupców. Przewraca stoły, rozsypuje pieniądze. Wszystko dlatego, że zmienili świątynię w bazar. Tę scenę tworzymy z pomocą sznurka, szablonów i farb.

19b


Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy może ktoś nas ostatnio zdenerwował? Jak się wtedy czuliśmy? Czy znamy uczucie oburzenia?


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie, oraz siedzących za stołami bankierów. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: „Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu mego Ojca targowiska”. Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: „Gorliwość o dom Twój pożera Mnie”. W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: „Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?”. Jezus dał im taką odpowiedź: „Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo”. Powiedzieli do Niego Żydzi: „Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?”. On zaś mówił o świątyni swego ciała. Gdy zatem zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus. (J 2,13-25)


Rozmowa o Ewangelii

Kiedy się działa historia opowiedziana w Ewangelii? Co zrobił Jezus? Kogo wyrzucił i skąd? Dlaczego był zdenerwowany? W czyim domu Jezus nie chciał robić targowiska? W Domu Jego Ojca. Czy chodziło o dom Józefa w Nazarecie? Nie! O świątynię Boga w Jerozolimie.

Co Jezus mówi Żydom, gdy pytają Go czemu to czyni? Mówi, żeby zburzyli świątynię, a On ją odbuduje. Czy można wielką świątynię zbudować w trzy dni? Ile czasu trwa budowa domu albo wieżowca?

O jakiej świątyni mówił Jezus? O Sobie – o świątyni Swojego ciała. Czy Żydzi zburzyli świątynię ciała Jezusa? Tak. I kiedy Jezus trzeciego dnia Zmartwychwstał, to właśnie w ten sposób ją odbudował!

Skoro jesteśmy ochrzczeni i Bóg w nas mieszka, to też jesteśmy świątynią .Czy w naszej głowie czasem nie ma hałasu, biegających baranów? Szczególnie, gdy klękamy do modlitwy? A w czasie Mszy świętej, w kościele? Co wtedy powinniśmy zrobić? Kogo prosić o pomoc w po wyrzucaniu hałasu z naszych głów?


Zajęcia plastyczne

“Nie róbcie z domu mego Ojca targowiska”

Na białej kartce formatu A3 rysujemy kredką zarys świątyni i Pana Jezusa. Ze sznurka robimy bicz, z przygotowanych wcześniej szablonów odbijamy za pomocą wałka gołębie, barany i woły, rysujemy poprzewracane stoły i krzesła, na koniec przyklejamy patafixem porozrzucane monety jednogroszowe.

materiały:

biały papier, kredki, szablony zwierząt wycięte z kartonu, farba, wałek, grosiki, patafix

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s