Przemienienie na górze Tabor

28 lutego (II Niedziela Wielkiego Postu)

“Dobrze, że tu jesteśmy”

Kilku uczniów zobaczy niezwykłe rzeczy na górze, na którą zabierze ich Jezus. Spróbujemy na wyklejonej z papieru górze narysować to, czego byli świadkami.

18


Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy zdarza nam się, że ktoś z rodziców zabiera nas na spacer i mamy okazję porozmawiać tylko we dwoje? To miłe uczucie, gdy jesteśmy wybrani i nam tylko poświęca się uwagę, prawda? Dziś przeczytamy o tym, jak Jezus wybrał kilku spośród swoich uczniów, żeby pokazać im coś niezwykłego.


Czytamy Ewangelię
– Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam przemienił się wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe tak, jak żaden wytwórca sukna na ziemi wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: „Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza”. Nie wiedział bowiem, co należy mówić, tak byli przestraszeni. I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”. I zaraz potem, gdy się rozejrzeli, nikogo już nie widzieli przy sobie, tylko samego Jezusa.

A gdy schodzili z góry, przykazał im, aby nikomu nie rozpowiadali o tym, co widzieli, zanim Syn Człowieczy nie powstanie z martwych. Zachowali to polecenie, rozprawiając tylko między sobą, co znaczy powstać z martwych. (Mk 9,2-10)


Rozmowa o Ewangelii

Kogo wziął Jezus na wyprawę? Dokąd się udali? Co się wydarzyło na górze? Jak wyglądał Jezus i kto stanął koło Niego? Dlaczego Jezus się zmienił? Chciał w ten sposób pokazać uczniom, że jest Bogiem, nieśmiertelnym. Może rozmawiać nawet z dawno umarłymi prorokami, którzy tak naprawdę żyją. Czy uczniowie się ucieszyli, czy przestraszyli? Bardzo się przelękli, ale też powiedzieli “dobrze, że tu jesteśmy”. Czy my też możemy tak powiedzieć będąc blisko Jezusa, np. w kaplicy albo w kościele, a może w jakiejś innej sytuacji? Jakiej?

Czy uczniowie mieli jakieś pomysły, co należy zrobić? Czy coś usłyszeli? Co jeszcze ważnego powiedział Jezus uczniom gdy schodzili z góry? Czy uczniowie wiedzieli już wtedy, co to znaczy „powstać z martwych”? Chyba nie. A kiedy dopiero to zrozumieli? Po zmartwychwstaniu ich Mistrza.


Zajęcia plastyczne

“Dobrze, że tu jesteśmy”

Na kolorowych papierach przyklejamy wyrwaną z szarego papieru górę. Jezusa, Mojżesza i Eliasza rysujemy na tle nieba. Mają szaty błyszczące srebrnym brokatem. Na górze możemy narysować trzech przestraszonych uczniów.

materiały:

papier kolorowy i szary (na górę), kredki, kleje, brokat srebrny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s