Jezus pości na pustyni

21 lutego (I Niedziela Wielkiego Postu)

“Duch wyprowadził Jezusa na pustynię”

Zaczynamy długi czas postu przed śmiercią i zmartwychwstaniem Pana Jezusa. Zaczynamy od ciszy. Drobnymi kropeczkami rysujemy ogromną pustynię, gdzie poszedł modlić się Pan Jezus.

17a

Zanim przeczytamy Ewangelię

Zaczyna się Wielki Post. Czas, w którym myślimy więcej o śmierci i zmartwychwstaniu naszego Pana. W kościołach przez ponad czterdzieści dni nie zaśpiewamy radosnego Alleluja, nie zobaczymy też kolorowych kwiatów przy ołtarzu. To czas skruchy, kiedy dociera do nas, że nie jesteśmy doskonali, robimy różne głupstwa, czasem komuś z naszego powodu jest źle. Staramy się to naprawić.


Czytamy Ewangelię– Słowa Ewangelii według świętego Marka:
Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. Czterdzieści dni przebył na pustyni, kuszony przez szatana. Żył tam wśród zwierząt, aniołowie zaś Mu usługiwali.
 Po uwięzieniu Jana przyszedł Jezus do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. (Mk 1, 12- 15)


Rozmowa o Ewangelii
Dokąd Duch wyprowadził Jezusa? Dlaczego tam? Pustynia to miejsce, gdzie nikt nie mieszka, nic nie rośnie, jest dużo piachu lub skał, jest pusto i pewnie raczej cicho. Czy ktoś z nas był kiedyś w takim miejscu?

Dlaczego tam Duch wyprowadził Jezusa?

Czy w naszym życiu też są takie miejsca gdzie jest cicho, nikogo nie ma i można spokojnie pomyśleć lub pomodlić się?

Kto tam był razem z Jezusem? Ile czasu On był na pustyni? Ile czasu trwa nasz Wielki Post? Czy my też możemy wyjść na pustynię? Gdzie ona może być? Możemy mniej siedzieć przed komputerem lub telewizorem.

Pan Jezus prosi, żebyśmy się nawracali i w co wierzyli? W Ewangelię. Czyli wierzyli tym słowom, które właśnie czytamy! Możemy każdego dnia czytać fragment Pisma, a w piątki odprawiać Drogę Krzyżową. Zróbmy tak, żeby Wielki Post różnił się w jakiś sposób od naszego zwykłego życia. Nawracajmy się!


Zajęcia plastyczne

“Duch wyprowadził Jezusa na pustynię”

Na szary papier, pognieciony i posmarowany klejem wysypujemy piasek, małe płaskie kamyczki – robimy wielką pustynię, rysujemy małego (w skali) Pana Jezusa, węża i anioła.

materiały:

papier brązowy, piasek, kamyki, kredki, kleje, nożyczki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s