Oczyszczenie trędowatego

14 lutego (VI Niedziela Zwykła)

“Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”

Jezus dotyka tego, którego dotykać nie było wolno. Chce, żeby inni też mogli go znowu przytulać, głaskać – żeby nie był sam. Dotyk Jezusa uzdrawia. Wyklejamy szczęśliwego ozdrowieńca.

13

Zanim przeczytamy Ewangelię

Opowiadamy sobie o trądzie, który jest straszną, zaraźliwą chorobą. W Izraelu ludzie chorzy na trąd byli wypędzani z miast. Do trędowatych nie wolno się było zbliżać. Byli biedni i bardzo samotni.


Czytamy Ewangelię– Słowa Ewangelii według świętego Marka:Pewnego dnia przyszedł do Jezusa trędowaty i upadając na kolana, prosił Go: „Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”. Zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: „Chcę, bądź oczyszczony”. Natychmiast trąd go opuścił i został oczyszczony. 
Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił ze słowami: „Uważaj, nikomu nic nie mów, ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż za swe oczyszczenie ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich”.
 Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło, tak że Jezus nie mógł już jawnie wejść do miasta, lecz przebywał w miejscach pustynnych. A ludzie zewsząd schodzili się do Niego. (Mk 1, 40-45)


Rozmowa o Ewangelii

Kto przyszedł do Jezusa? Co dokładnie powiedział trędowaty do Jezusa? „Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”. A co odpowiedział mu na to Jezus? Czy wolno było dotykać trędowatych? Dlaczego? A Jezus, czy trzymał się z daleka? Nie, dotknął go. Być może przez całe lata nikt tego człowieka nie dotykał ze strachu przed jego chorobą. Był samotny, odrzucony. Jezus swoim dotykiem uzdrowił go z choroby i samotności.

Czy my chcemy zrobić coś dla innych, gdy nas o to proszą?

Czy Jezus chciał, żeby wszyscy dowiedzieli się o tym, co zrobił dla trędowatego? Czy trędowaty posłuchał jego prośby? Nie, przeciwnie, rozpowiedział wszystkim, co go spotkało. Czy to dziwne? Jak my zachowalibyśmy się na jego miejscu? Pewnie też chcielibyśmy podzielić się naszą radością i wdzięcznością dla tego, kto nas uleczył. A jednak On prosił, żeby tego nie robić. Nie chciał rozgłosu.


Zajęcia plastyczne

“Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”

Każdy dostaje kawałek wąskiego bandaża (nieelastycznego), rysuje na brązowym papierze kredkami trędowatego, który zrzuca bandaże. Bandaże przymocowujemy klejem. Można też zamiast bandaży wykorzystać chusteczki higieniczne.

materiały:

papier szary, bandaże lub chusteczki higieniczne, kredki, kleje, nożyczki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s