Choroba teściowej Piotra

7 lutego (V Niedziela Zwykła)

„Gorączka ją opuściła”

Bardzo smutno jest być niepotrzebnym. Tak mogła się czuć starsza chora pani z naszej Ewangelii. Jezus przywraca jej zdrowie i radość. Rysujemy chwilę uzdrowienia i zdumionych gapiów w oknach.

12


Zanim przeczytamy Ewangelię

Kto to jest teściowa? Tłumaczymy, że w przyszłości, jak dzieci dorosną i wyjdą za mąż lub ożenią się, to mama męża lub żony, będzie dla nich teściową. Drugą mamą.


Czytamy Ewangelię– Słowa Ewangelii według świętego Marka:Jezus po wyjściu z synagogi przyszedł z Jakubem i Janem do domu Szymona i Andrzeja. Teściowa zaś Szymona leżała w gorączce. Zaraz powiedzieli Mu o niej. On zbliżył się do niej i ująwszy ją za rękę podniósł. Gorączka ją opuściła i usługiwała im.
Z nastaniem wieczora, gdy słońce zaszło, przynosili do Niego wszystkich chorych i opętanych; i całe miasto było zebrane u drzwi. Uzdrowił wielu dotkniętych rozmaitymi chorobami i wiele złych duchów wyrzucił, lecz nie pozwalał złym duchom mówić, ponieważ wiedziały, kim On jest.
Nad ranem, gdy jeszcze było ciemno, wstał, wyszedł i udał się na miejsce pustynne, i tam się modlił. Pośpieszył za Nim Szymon z towarzyszami, a gdy Go znaleźli, powiedzieli Mu: „Wszyscy Cię szukają”. Lecz On rzekł do nich: „Pójdźmy gdzie indziej, do sąsiednich miejscowości, abym i tam mógł nauczać, bo na to wyszedłem”. I chodził po całej Galilei, nauczając w ich synagogach i wyrzucając złe duchy. (Mk 1, 29-39)


Rozmowa o Ewangelii

Przypominamy sobie, jak tydzień temu Jezus uzdrowił opętanego w synagodze. Gdzie poszedł później? Co się działo w domu Piotra? Mama żony Piotra była chora. Czy mogła wypełniać swoje obowiązki? Co jej dolegało? Czy uczniowie powiedzieli Jezusowi o niej? Czy my mówimy Panu Jezusowi o różnych naszych bliskich, którzy są chorzy?

Co wtedy zrobił Jezus? Czy teściowa wróciła do swoich prac?

Kiedy człowiek kocha swoich bliskich, służy im z radością – gotuje, sprząta, pomaga. Kiedy coś nie pozwala mu spełniać tych obowiązków, to jest mu bardzo ciężko. Czuje się niepotrzebny.

Teraz może nam się to wydawać dziwne, bo sądzimy, że nikt nie lubi wysilać się dla innych. Ale z czasem przekonamy się, że służenie innym przynosi prawdziwą radość.

Czy Jezus też służył innym? W jaki sposób?


Zajęcia plastyczne

„Gorączka ją opuściła”

Rysujemy ołówkiem, jak Jezus uzdrawia teściową Piotra. Kołdrę i poduszkę możemy zrobić z kolorowych papierów. Zdumieni sąsiedzi patrzą przez okna.

materiały:

biały papier, kolorowe papiery do opakowań, ołówki, klej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s