Uzdrowienie opętanego w Kafarnaum

31 stycznia (IV Niedziela Zwykła)

„Milcz i wyjdź z niego”

Jezus daje wolność człowiekowi zniewolonemu przez złego ducha. Zły duch boi się Jezusa i ucieka, gdzie pieprz rośnie. Rysujemy i wycinamy tę niezwykłą scenę.

11

Zanim przeczytamy Ewangelię

Rozmawiamy o szatanie. To stworzony przez Boga anioł, który od Niego odszedł i jest przeciwnikiem ludzi. Czy on jest silny? Na pewno jest przebiegły i inteligentny. Jest silniejszy od nas. Ale dziś usłyszymy, że jest Ktoś o wiele mocniejszy od szatana, Ktoś, kogo nawet szatan się słucha.


Czytamy Ewangelię


– Słowa Ewangelii według świętego Marka:W mieście Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką; uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie.
 Był właśnie w synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: „Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży”.
 Lecz Jezus rozkazał mu surowo: „Milcz i wyjdź z niego”. Wtedy duch nieczysty zaczął go targać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego.
 A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: „Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są mu posłuszne”. I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej. (Mk 1,21-28)


Rozmowa o Ewangelii

W jakim mieście i jakiego dnia tygodnia wydarzyła się opisywana historia?  Czy w synagodze było dużo ludzi? Pewnie tak, bo szabat był świętem podobnym do naszej niedzieli. Kogo słuchano? Co dziwnego wydarzyło się nagle? Ktoś zaczął krzyczeć. Co to znaczy, że ten człowiek był opętany? To znaczy, że pozwolił, aby w jego sercu zamieszkał zły duch.

Czy zły duch poznał Jezusa? Tak. Jak Go nazwał? Świętym Bożym. Co powiedział do niego Jezus? Czy duch był Mu posłuszny? Tak! Co na to ludzie w synagodze? Byli zdumieni mocą tego Nauczyciela – że nawet złe duchy są Jemu posłuszne. Jezus okazał się silniejszy od naszego największego wroga – szatana.


Zajęcia plastyczne

„Milcz i wyjdź z niego”
Na kartkach rysujemy flamastrami scenę z wnętrza synagogi. Wycinamy złego ducha, oddzielnie wycinamy Jezusa z grupą ludzi i naklejamy na drugą kartkę w ten sposób, żeby tworzyło trójwymiarową scenę. Pod uciekającym duchem rysujemy uwolnionego od niego człowieka.

materiały:

papier dowolnego koloru, flamastry, nożyczki i kleje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s