Jezus powołuje uczniów

24 stycznia (III Niedziela Zwykła)

“Zostawili sieci i poszli za Nim”

Czy kiedy Jezus nas zawoła, to zostawimy wszystko i pójdziemy za Nim? Natychmiast? Tak, jak rybacy nad jeziorem Galilejskim? Wyklejamy porzucone sieci i rysujemy ślady stóp na piasku.

10


Zanim przeczytamy Ewangelię

Bardzo często,  jak jesteśmy czymś zajęci, nie można nas od tego oderwać. Nie jest łatwo zostawić coś, co się robi i przyjść do tego, kto nas woła.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Marka:Gdy Jan został uwięziony, przyszedł Jezus do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. 
Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. Jezus rzekł do nich: „Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi”. I natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim.
Idąc nieco dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni zostawili ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi i poszli za Nim. (Mk 1,14-20)


Rozmowa o Ewangelii

Kto przyszedł do Galilei, gdy Jan Chrzciciel znalazł się w więzieniu?

Pan Jezus mówił, że coś jest bliskie. Co takiego? Co to znaczy nawracać się? Zawracać ze złej drogi na dobrą.

Kogo najpierw spotkał Pan Jezus nad Jeziorem Galilejskim? Co im powiedział? Co wtedy Szymon z Andrzejem robili? Zarzucali sieć. Czy kiedy usłyszeli słowa Jezusa to zwlekali? Czy prosili, by dał im chwilkę do namysłu? Nie, poszli natychmiast!

Kogo spotkali później? Czy Jakub i Jan pozostali w łodzi ze swoim tatą?

Co to znaczy “być rybakiem ludzi”? To znaczy zdobywać ludzi dla Pana Boga. Jak można “łowić ludzi”? Zachęcać ich, by poszli za Jezusem. Skoro my, uczniowie Jezusa, będziemy dobrzy i radośni, to inni też będą chcieli przyłączyć się do nas.


Zajęcia plastyczne

“Zostawili sieci i poszli za Nim”

Na żółtej kartce, którą pokrywamy mnóstwem kropeczek – piasek – naklejamy pozostawioną sieć. Na piasku rysujemy kilka śladów odciśniętych bosych stóp. Ślady odchodzą od sieci. Można też zrobić kawałek łodzi oraz wiosła (z patyczków do czyszczenia uszu i brązowego papieru).

materiały:

siatka (np. po warzywach), żółty papier, brązowy papier, patyczki do czyszczenia uszu, ołówek, nożyczki, klej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s