Zwiastowanie

20 grudnia, IV Niedziela Adwentu

„Moc Najwyższego osłoni Cię”

Niesłychane! Wigilia w tym roku wypada w ostatnią niedzielę Adwentu. Tuż przed narodzeniem Jezusa przypomnimy sobie jak to się stało, że Bóg znalazł sobie taką wspaniałą Mamusię…

04

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy liczymy już dni do Świąt, do Wigilii? Co to znaczy „Wigilia”? To przeddzień. Może być wigilia imienin? A wigilia niedzieli? Jaki to dzień? Czy ktoś wie w jaki dzień w tym roku wypadnie wigilia Bożego Narodzenia? Możemy policzyć, za ile to będzie dni.

Czy widzieliśmy w kościele Roratkę? Kogo ona oznacza? Maryję. Na Boże Narodzenie czekamy razem z Maryją.


Czytamy Ewangelię

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”. Na to Maryja rzekła do anioła: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?” Anioł Jej odpowiedział: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”. Na to rzekła Maryja: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” Wtedy odszedł od Niej anioł. Łk 1,26-38


Rozmowa o Ewangelii

W jakim miasteczku rozgrywa się scena opisana przez św. Łukasza? Kogo Bóg posłał do Maryi? Jak Ewangelista nazywa Maryję? Dziewica, czyli osoba, która nie ma jeszcze męża, nie mieszka z nim. W tamtych czasach był zwyczaj nazywania mężem kogoś, kto był narzeczonym. Kimś takim dla Maryi był Józef. Maryja jeszcze z nim nie mieszkała pod jednym dachem, dlatego nie mogli jeszcze mieć dzieci.

Jak wyglądał posłaniec? Czy coś o tym jest napisane? Jak miał na imię? Jak przywitał Maryję? Jak Maryja się zachowała? Co Gabriel mówi Maryi? Że urodzi synka, któremu da na imię Jezus. Ale jak to się stanie?Czy Anioł tłumaczy to Maryi? Zstąpi na Nią Duch Święty i moc Najwyższego Ją osłoni. Czyli przyjdzie w tym momencie do Maryi cała Trójca Święta – Bóg Ojciec, Duch Święty i Jezus pocznie się w Jej łonie. Co to była za niezwykła chwila! I pomyśleć, że nikt kompletnie w okolicy nie zdawał sobie sprawy, jak wielkie rzeczy się dzieją tuż obok….

Czy Maryja zgodziła się na prośbę Pana Boga? Czy jeszcze czegoś się dowiedziała? Czy ktoś wie, kto to była Elżbieta? To mama Jana Chrzciciela. Anioł opowiada o niej Maryi, żeby pokazać, że dla Boga nie ma nic niemożliwego – staruszka urodzi dziecko!


Zajęcia plastyczne

„Moc Najwyższego osłoni Cię”

Na białych kartkach rysujemy kredkami Maryję, najładniej jak potrafimy. Wokół niej naklejamy trzy złote paski papieru, które układają się w trójkąt – Maryja jest w środku Trójcy Świętej. Tłumaczymy dzieciom, że trójkąt oznacza Boga w trzech Osobach.

materiały:

białe kartki, kredki, złoty papier, nożyczki, kleje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s