Wezwanie do czuwania

29 listopada (I Niedziela Adwentu)

„Każdemu wyznaczył zajęcie”

Czekamy, czekamy i nie możemy się doczekać. Kiedy wreszcie pan domu przyjdzie? Może zaraz? A może jeszcze długo przyjdzie nam poczekać?

01c

Zanim przeczytamy Ewangelię

Zaczynamy nowy rok liturgiczny od Adwentu, czyli od oczekiwania.

Czy potrafimy czekać? Czekania trzeba się nauczyć – małe dzieci nie umieją długo czekać, są bardzo niecierpliwe. Cierpliwości uczymy się, kiedy dorastamy.

Na co teraz będziemy czekać? Posłuchajmy, co Jezus nam mówi na początek tego czasu oczekiwania.


Czytamy Ewangelię

-
Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Uważajcie i czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie. Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. Zostawił swój dom, powierzył swoim sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał. Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie!”. (Mk 13, 33-37)


Rozmowa o Ewangelii

Co zrobił człowiek, o którym dzisiaj nam opowiada Jezus? Dokąd pojechał? Kiedy wróci? Nie wiadomo. Czy coś powiedział swoim sługom? O coś ich poprosił?

Co może oznaczać dom oraz jego właściciel? Właścicielem domu może być Bóg, a domem – cały świat. Mamy żyć w oczekiwaniu na powrót właściciela domu. Bóg powierzył nam z ufnością cały świat – mamy pamiętać, że wszystko co mamy, nie należy do nas, ale do Boga.

W Jego domu, czyli na świecie, każdy z nas ma jakieś zadanie do wykonania. Jakie my mamy zadania? Jakie mają zadania dzieci, a jakie dorośli?

W czasie Adwentu przypominamy sobie o tym, że Bóg, Jezus Chrystus, powróci na ten świat, tak jak człowiek z przypowieści wróci do domu po długiej podróży. Czy czekamy na Niego?


Zajęcia plastyczne:

„Każdemu wyznaczył zajęcie”

Rysujemy wspólną ilustrację do Ewangelii – duży dom z białego papieru, a w nim piętra i pokoje. Każdy rysuje na kolorowym papierze jednego sługę czuwającego (siebie)

przy pracy – ktoś podlewa kwiaty, ktoś czyta, ktoś zamiata, ktoś coś remontuje, ktoś wypatruje. Wycięte postacie ozdabiamy plasteliną i naklejamy w domu.

materiały:

duży biały karton do narysowania domu, w którym zmieszczą się wszystkie postacie, kolorowe papiery, kredki, nożyczki, kleje, plastelina

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s