Jezus Chrystus Królem Wszechświata

22 listopada (XXXIV niedziela zwykła)

„Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”

Pan Jezus mówi do nas, swoich uczniów. Opowiada niby o kozłach i owcach, ale tak naprawdę o nas samych. Nie mówi jednak: „Jesteś uparty jak kozioł!” albo „Co za baran!”. Nie. Przypomina nam, co jest w naszym życiu teraz najważniejsze.

59c

Zanim przeczytamy Ewangelię

To już ostatnia niedziela w roku liturgicznym, dlatego będziemy mówić o sprawach ostatecznych. Co to znaczy „ostateczny”? Czy ktoś zna słowo Sąd Ostateczny? Przy jakiej ulicy on się mieści?


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie, pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie.
Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: »Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźmijcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata.
Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
byłem chory, a odwiedziliście Mnie;
byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie«.
Wówczas zapytają sprawiedliwi: »Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?«.
Król im odpowie: »Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili«. Mt 25,31-40


Rozmowa o Ewangelii

Jak jest nazwany Pan Jezus? Synem Człowieczym. Na czym ma zasiąść i kiedy to będzie? Kto zasiada na tronie? Król! Czy Jezus jest zatem Królem?

Kogo Król postawi po prawej stronie? A kogo po lewej? Kim tak naprawdę są owce, a kim kozły? Gdzie Jezus zaprasza tych, którzy byli dobrzy dla swoich bliźnich? Dlaczego oni mogą wejść do Królestwa? Komu pomogli i jak? Czy wiedzieli, że pomagają samemu Jezusowi? Wymieniamy potrzebujących, o których mówi Pan Jezus – spragnieni, głodni, nadzy, przybysze, chorzy, więźniowie. Czy ktoś z nas kiedyś komuś pomógł – dał pić albo jeść, oddał ubranie? Czy ktoś z nas widział kiedyś przybysza – biednego uchodźcę z miejsc, w których trwa wojna? Czy odwiedzamy chorych?

Jezus mówi o ludziach „najmniejszych”. Kto to może być? Ktoś najmniej ważny. Znamy kogoś takiego?

Grzechem nie jest tylko zrobienie czegoś złego. Może nim być również niewykorzystanie okazji do zrobienia czegoś dobrego…


Zajęcia plastyczne

„Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”

Dużą kartkę zginamy w ten sposób, żeby powstały “drzwi” – z dwóch stron zginamy boki. Na drzwiach z zewnętrznej strony rysujemy 6 symboli związanych z sytuacjami, o których mówi Jezus – kubek, chleb, ubranie, walizka lub dom, chory lub lekarstwa, kraty. W środku, po otworzeniu “drzwi” z symbolami – rysujemy Pana Jezusa, który w pierwszej chwili, gdy czynimy komuś dobro, nie jest widoczny. Ale tak naprawdę to Jemu właśnie pomagamy.

materiały:

czarny sztywny papier, kolorowe papiery, kredki, nożyczki, klej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s