Przypowieść o talentach

15 listopada (XXXIII niedziela zwykła)

„przekazał im swój majątek”

„Przypowieść o talentach staje się przypowieścią o sile tkwiącej w ograniczeniu, czy też, jak kto woli, o bogactwie ubóstwa, o błogosławieństwie ascezy, o potencjale ukrytym w tym, co proste i zwyczajne.” (ze wstępu do książki „Kredkami do Nieba” rok A, ks. bp. prof. Michała Janochy)

58b

Zanim przeczytamy Ewangelię

Opowiadamy o trójce dzieci, z których każde dostało inną ilość kredek – jedno 10 pięknych, kolorowych pasteli, inne tylko 5 pasteli, a jeszcze inne tylko jeden szary ołówek. To, które miało tylko ołówek pomyślało z zazdrością o tych, które dostały dużo kolorowych kredek, że one mogą narysować coś pięknego, a samym ołówkiem to nawet nie warto się starać… Czy my tak czasem nie myślimy?

Tymczasem samym ołówkiem też można wiele narysować…


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść:
„Pewien człowiek, mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana.
Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi.
Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: »Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem«. Rzekł mu pan: »Dobrze, sługo dobry i wierny. Byłeś wierny w niewielu rzeczach, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana«.
Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: »Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem«. Rzekł mu pan: »Dobrze, sługo dobry i wierny. Byłeś wierny w niewielu rzeczach, nad wieloma cię postawię; wejdź do radości twego pana«.
Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: »Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność«. Odrzekł mu pan jego: »Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz w ciemności; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów«”. Mt 25,14-30


 Rozmowa o Ewangelii:

O ilu sługach opowiada Pan Jezus? Ile talentów każdy otrzymał? 10, 5 lub 1 talent. Talent to było 34 kilogramy złota, więc każdy ze sług otrzymał ogromny majątek, również ten ostatni.

Co się stało z tym majątkiem? Dwoje sług go pomnożyło, a jeden nie. Dlaczego jeden zakopał talent? Dlaczego się bał? Kim jest ów „pewien człowiek” który daje talenty? Ciekawe… Jak myślicie?

Każdy ma różne zdolności, talenty, które dostał od Boga. Nasze talenty to jest “Jego majątek”, to nie jest nasza zasługa, że je mamy. Za darmo je dostaliśmy. Mamy je wykorzystywać w życiu – pomnażać. Samo życie jest bezcennym darem.


Zajęcia plastyczne

„przekazał im swój majątek”

Każdy dostaje ołówek i kartkę. Czy uda nam się coś zrobić tylko z “jednym talentem”? Rysujemy poplątaną linię – „esy-floresy”. Następnie powstałe nieregularne pola wypełniamy rozmaitymi wzorkami. Okaże się, że nawet zwykłym szarym ołówkiem można wyczarować ciekawy obrazek.

materiały:

biały papier i ołówki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s