Panny roztropne i nieroztropne

8 listopada (XXXII niedziela zwykła)

„Pan młody nadchodzi”

W tę niedzielę usłyszymy o roztropności. To takie trochę zapomniane słowo, ale znaczy mniej więcej tyle, co mądrość. A nieroztropność – to po prostu głupota. I tyle.

57

Zanim przeczytamy Ewangelię

Popatrzmy na lampę. Jakiego rodzaju oświetlenie znamy? Świece, lampy gazowe i elektryczne. A jak wyglądało to w czasach Jezusa? Popularne były lampy oliwne, czyli takie, do których trzeba było ciągle dolewać oliwy, bo inaczej gasły..


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść:
„Królestwo niebieskie podobne będzie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie oblubieńca. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się oblubieniec opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły.
Lecz o północy rozległo się wołanie: »Oblubieniec idzie, wyjdźcie mu na spotkanie«. Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: »Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną«. Odpowiedziały roztropne: »Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie«.
Gdy one szły kupić, nadszedł oblubieniec. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną i drzwi zamknięto. W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: »Panie, panie, otwórz nam«. Lecz on odpowiedział: »Zaprawdę powiadam wam, nie znam was«.
Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny”. Mt 25,1-13


Rozmowa o Ewangelii:

Jezus opowiada przypowieść o pannach. Ile było wszystkich panien? Ile było mądrych, a ile głupich? Co wzięły ze sobą? Na kogo czekały? Czy wszystkie panny zasnęły?

O której godzinie wreszcie pojawił się oblubieniec? Kto to jest oblubieniec? Pan młody! Co zrobiły wtedy panny? Opatrzyły lampy, tzn. zapaliły je. Czy panny roztropne podzieliły się oliwą z tymi, którym zabrakło? Dlaczego tego nie zrobiły? Bo wtedy im nie starczyłoby oliwy.

Kto jest tym oblubieńcem? To Pan Jezus! Czekamy na Niego całe życie. Mamy zawsze być gotowi na to spotkanie. Mamy czuwać.

Co może oznaczać to opowiadanie? Że mamy nie dzielić się z innymi tylko zachować wszystko dla siebie? Chyba nie o to chodzi.

Wszyscy mają lampy – 10 oznacza wszystkich. Wszyscy mają szansę wejść do domu weselnego, czyli do Królestwa Bożego. Ale nie wszyscy wchodzą. Bo nie wystarczą same lampy, trzeba mieć także oliwę. Lampa może oznaczać naszą wiarę. Trzeba dolewać do niej oliwy modlitwą, uczestnictwem we mszy świętej, spowiedzi – bez tego wiara może powoli gasnąć, jak wątły płomyk. O wiarę każdy musi dbać sam, nie da się jej oddać komuś.


Zajęcia plastyczne

„Pan młody nadchodzi”

Wycinamy postać panny z białego papieru – z profilu, z płonącą lampką oliwną w ręku.

materiały:

biały i szary papier, zdjęcie lampki oliwnej, kredki do narysowania twarzy, kleje, nożyczki, kredki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s