Kto należy do Boga?

18 października (XXIX niedziela zwykła)

„Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”

Pan Jezus staje się dziś naszym doradcą podatkowym. Faryzeusze, choć przyszli zadać mu chytrą zagadkę, której – myśleli sobie – nijak nie da się rozwiązać, odchodzą mądrzejsi o Jego słowa.

54

Zanim przeczytamy Ewangelię

Rozmawiamy o płaceniu podatków. Co to są podatki, do czego przydają się wspólne pieniądze w państwie?


  Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Jezusa w mowie.
Posłali więc do Niego uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby Mu powiedzieli: „Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie?”. Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: „Czemu Mnie kusicie, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową”. Przynieśli mu denara. On ich zapytał: „Czyj jest ten obraz i napis?”. Odpowiedzieli: „Cezara”. Wówczas rzekł do nich: „Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”. Mt 22,15–21


 Rozmowa o Ewangelii

Kto rozmawia z Panem Jezusem? Faryzeusze. To byli uczeni ludzie, którzy studiowali Pisma proroków. To, czego Pan Jezus nauczał niepokoiło ich i nie bardzo im się podobało,  dlatego często zadawali mu podchwytliwe pytania, żeby Go przyłapać na jakimś błędzie.

O co pytają faryzeusze Pana Jezusa? Czy płacić podatki, czy nie. W czasach Jezusa Żydzi płacili podatki wrogom – Rzymianom. Dlatego to pytanie było podchwytliwe. Płacić – to uczciwe, ale oznacza wspieranie wroga. Z drugiej strony – nie płacić – to nie wspierać wroga, ale za to postępować nieuczciwie i narażać na niebezpieczeństwo. Żadne rozwiązanie nie jest dobre.

Jak się nazywała moneta, którą kazał przynieść Jezus? Jaki na denarze był obraz? Możemy obejrzeć zdjęcie denara z obrazem Cezara (Tyberiusza).

Co jeszcze mówi Jezus? „Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”. Moneta z obrazem Cezara należy do niego i jemu ma być oddana, a kto należy do Boga? Kto jest do Niego podobny? Kto nosi na sobie Jego obraz?

Do Kogo my jesteśmy podobni? Do mamy? Taty? Jak Bóg stwarzał świat, powiedział “Uczyńmy człowieka podobnego nam” Rdz 1,26. Czyli jesteśmy podobni do Boga.

W jaki sposób oddajemy Bogu to, co do niego należy? Bóg jest Miłością, jesteśmy do Niego podobni, gdy kochamy. Gdy zachowujemy się nie tylko tak, jak każe nam prawo, to znaczy oddajemy pieniądze należne państwu, oddajemy pożyczone rzeczy itp. ale więcej jeszcze – gdy z miłością oddajemy to, co do nas należy.


Zajęcia plastyczne

„Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”.

Każdy dostaje monety, które przerysowuje ołówkiem na cienkiej kartce, po czym je wycina. Dużą czarną kartkę dzielimy na dwie części – na jednej przyklejamy monety “dla Cezara”, na drugiej rysujemy to, co możemy oddać Bogu – duże czerwone serce – znak miłości.

materiały:

papier biały, czerwony i czarny, ołówki, kleje, nożyczki, monety, zdjęcie monet z wizerunkiem Cezara

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s