Zaproszenie na przyjęcie

11 października (XXVIII niedziela zwykła)

“Przyjdźcie na ucztę”

Wszyscy jesteśmy zaproszeni na ucztę! Tylko… czy mamy na nią czas?

53b

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy lubimy być zapraszani na urodziny lub na jakieś imprezy, na wspólne świętowanie? Czy gdzieś ostatnio byliśmy zaproszeni? Jak było? A czy sami kogoś zaprosiliśmy na urodziny? Miło jest, jak przychodzą goście? A czy znamy to uczucie, gdy ktoś zaproszony, na kogo czekamy, nie przychodzi? Jak się wtedy czujemy?


 

Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus w przypowieściach mówił do arcykapłanów i starszych ludu:
„Królestwo niebieskie podobne jest do króla, który wyprawił ucztę weselną swemu synowi. Posłał więc swoje sługi, żeby zaproszonych zwołali na ucztę, lecz ci nie chcieli przyjść. Posłał jeszcze raz inne sługi z poleceniem: «Powiedzcie zaproszonym: Oto przygotowałem moją ucztę: woły i tuczne zwierzęta pobite i wszystko jest gotowe. Przyjdźcie na ucztę». Lecz oni zlekceważyli to i poszli: jeden na swoje pole, drugi do swego kupiectwa; a inni pochwycili jego sługi i znieważywszy ich, pozabijali. Na to król uniósł się gniewem. Posłał swe wojska i kazał wytracić owych zabójców, a miasto ich spalić. Wtedy rzekł swoim sługom: «Uczta wprawdzie jest gotowa, lecz zaproszeni nie byli jej godni. Idźcie więc na rozstajne drogi i zaproście na ucztę wszystkich, których spotkacie». Słudzy ci wyszli na drogi i sprowadzili wszystkich, których napotkali: złych i dobrych. I sala zapełniła się biesiadnikami.
Wszedł król, żeby się przypatrzyć biesiadnikom, i zauważył tam człowieka nie ubranego w strój weselny. Rzekł do niego: «Przyjacielu, jakże tu wszedłeś nie mając stroju weselnego?» Lecz on oniemiał. Wtedy król rzekł sługom: «Zwiążcie mu ręce i nogi i wyrzućcie go na zewnątrz w ciemności. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów».
Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych”. Mt 22, 1-14


Rozmowa o Ewangelii

Z jakiej okazji król przygotowuje ucztę? Co było przygotowane do jedzenia? Czy zaproszeni ludzie ucieszyli się i przyszli prędko na ucztę? Dlaczego nie chcieli przyjść? Bo zlekceważyli króla, to znaczy, nie uważali tego zaproszenia za coś ważnego. (lekce – ważyli)

Czy ktoś jednak przyszedł na ucztę? Przyszli inni ludzie, z rozstajnych dróg, czyli z jakiś dalekich stron, jakiś opłotków. Przyszli dobrzy i źli.

Jezus opowiada tę przypowieść, żeby pokazać nam, jaki jest Pan Bóg – bo to On jest tym królem. Przygotowuje dla nas najlepszą ucztę. Zaprasza wszystkich ludzi, również tych z rozstajów, zaprasza dobrych i złych. Każdy może przyjść.

Taką ucztę będziemy mieli w niebie.

Ale już w tym życiu możemy przyjść na ucztę – to Msza Święta! Wszyscy na nią są zaproszeni, ale nie wszyscy uważają, że jest ważne, aby na nią przyjść.

Do uczty przygotowujemy się zakładając ładne ubranie. To znaczy, że do komunii świętej przystępujemy po spowiedzi, z czystym sercem.


Zajęcia plastyczne

“Przyjdźcie na ucztę”

Robimy duży stół z białego, długiego papieru, wyklejamy talerze z kolorowego papieru, lub przyklejamy gotowe papierowe talerzyki, kubeczki z paskowanej krepiny, różne pyszności wycinamy z kolorowych gazet. Zamiast długiej kartki mogą być pojedyncze kartki, z których złożymy długi stół.

materiały:

długi arkusz białego papieru lub białe kartki, talerze z kolorowego papieru lub gotowe papierowe talerzyki, gazety kulinarne, serwetki, nożyczki, kleje

53

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s