Winnica Boga

4 października (XXVII niedziela zwykła)

„Plon Jemu należny”

W tę niedzielę Pan Jezus opowie nam o winnicy, jej właścicielu i robotnikach. Ale tak naprawdę opowie nam o świecie, Bogu i ludziach…

52


Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy widzieliśmy kiedyś rosnące winogrona? Mnóstwo krzewów winnych w długich rzędach, popodpieranych palikami, podwiązanych linkami. Żeby pięknie owocowały, trzeba przy nich dużo pracy wielu ludzi przez długi czas.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu:
„Posłuchajcie innej przypowieści. Był pewien gospodarz, który założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał w niej prasę, zbudował wieżę, w końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał. Gdy nadszedł czas zbiorów, posłał swoje sługi do rolników, by odebrali plon jemu należny. Ale rolnicy chwycili jego sługi i jednego obili, drugiego zabili, trzeciego kamieniami obrzucili. Wtedy posłał inne sługi, więcej niż za pierwszym razem, lecz i z nimi tak samo postąpili.
W końcu posłał do nich swego syna, tak sobie myśląc: »Uszanują mojego syna«.
Lecz rolnicy, zobaczywszy syna, mówili do siebie: »To jest dziedzic; chodźcie, zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo«. Chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili. Kiedy więc właściciel winnicy przyjdzie, co uczyni z owymi rolnikami?”.
Rzekli Mu: „Nędzników marnie wytraci, a winnicę odda w dzierżawę innym rolnikom, takim, którzy mu będą oddawali plon we właściwej porze”.
Jezus im rzekł: „Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: »Właśnie ten kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił i jest cudem w naszych oczach«. Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce”. Mt 21,33–43


Rozmowa o Ewangelii

Co to jest winnica? Jak wyglądała winnica zbudowana przez gospodarza?

Co to znaczy, że gospodarz oddaje winnicę w dzierżawę? To znaczy, że będą się nią zajmować robotnicy i rozliczą się potem z gospodarzem. A co zrobili robotnicy ze sługami, których przysłał gospodarz? Kogo jeszcze przysłał do nich? I co z nim zrobili?

Możemy rozumieć to tak, że gospodarzem jest Bóg, a winnicą jest świat, my jesteśmy robotnikami, którym Bóg dał swój świat „w dzierżawę”. Bóg przysyłał na świat proroków, a potem Swojego Syna. Co ludzie z Nim zrobili? Zabili Go. O tym opowiada ta przypowieść.

Bóg oczekuje owoców z winnicy, którą nam powierzył. Te owoce to: zgoda między ludźmi, wzajemna pomoc, przebaczenie, wdzięczność Bogu za świat. Czy my przynosimy jakieś dobre owoce Panu Bogu?


Zajęcia plastyczne

„Plon Jemu należny”

Na szarym papierze malujemy krzew winny, doklejamy liście wycięte z zielonych papierów, z kulek krepiny przyklejamy winogrona.

 

materiały:

szary papier, kleje, fioletowa lub zielona plastelina, nożyczki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s