Wypłata

20 września (XXV niedziela zwykła)

„Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie”

Zobaczymy dziś, jaki Bóg jest dobry. Ale okaże się, że Jego dobroć bywa dla nas trudna do zrozumienia. Czasami wydaje nam się, że jest dobry niesprawiedliwie. Daje nawet, gdy komuś nie całkiem się należy. Ciekawe, że ta Jego „niesprawiedliwość” najbardziej nam doskwiera, gdy dotyczy naszych bliźnich 🙂

50

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy umawialiście się kiedyś z kimś na coś? Z mamą, że jak posprzątacie pokój, będziecie mogli obejrzeć film? To jest właśnie umowa. A jeżeli wasz brat posprzątałby tylko biurko i też mógłby obejrzeć film, to byłoby sprawiedliwie?

A co na to Pan Jezus? Posłuchajmy.


 Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść:
„Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy. Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: »Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam«. Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił.
Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: »Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?«. Odpowiedzieli mu: »Bo nas nikt nie najął«. Rzekł im: »Idźcie i wy do winnicy«.
A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: »Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych«. Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze.
Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: »Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzyśmy  znosili ciężar dnia i spiekoty«. Na to odrzekł jednemu z nich: »Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czy nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje, i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry«. Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi”. Mt 20,1–16a


Rozmowa o Ewangelii

Gospodarz zatrudnia ludzi do pracy w swojej winnicy. Czy wszyscy zaczęli pracować o tej samej porze? A o której godzinie przyszli robotnicy? O świcie, o trzeciej, szóstej, jedenastej. Ile godzin pracowali ci, co przyszli na końcu? Tylko godzinę.

Czy gospodarz umówił się z nimi na jakieś wynagrodzenie? Denar – to srebrny pieniądz, którego używano w czasach Pana Jezusa. A jak nazywają się nasze pieniądze, których używamy w Polsce?

Czy gospodarz dotrzymał umowy?

Czy robotnicy dobrze pracowali? Jak gospodarz rozliczył się z nimi? Wszyscy dostali po jednym denarze. Czy to było sprawiedliwe według robotników? A według nas? Dlaczego Pan Jezus nam opowiada taką historię? Co to może dla nas znaczyć?

Kim jest gospodarz? Gospodarz to Pan Bóg. A winnica to świat. My jesteśmy robotnikami, każdy ma różny czas pracy w winnicy, różne w niej zadania. Niektórzy żyją krótko, a inni bardzo długo. Ale wszyscy są zaproszeni na ucztę – nagrodę w niebie. Ten, który całe życie pracował w winnicy Pana, ale też ten, który lenił się i obijał i dopiero pod sam koniec swojego życia przyszedł do pracy.

Nie powinniśmy się porównywać do innych ani ich oceniać – ja jestem lepszy, lepiej pracuję, ładniej rysuję, zrobiłem porządek w całym pokoju – więcej mi się należy! Może ktoś inny nie ma takich możliwości, jak ja? Nie mógł “pracować od samego rana”. Widzicie, że w oczach Bożych “sprawiedliwie” nie zawsze znaczy to samo, co w oczach człowieka.


Zajęcia plastyczne

„Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie”

Rysujemy ołówkiem pracujących robotników w winnicy, w tle zachodzące słońce.

 materiały: 

biały papier, ołówki, pomarańczowa kredka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s