Przebaczenie

13 września (XXIV niedziela zwykła)

 „Ile razy mam przebaczać?”

Znowu Pan Jezus mówi o liczbach. Tym razem w Ewangelii pojawi się liczba 7 i 77. Już sama siódemka dla Żydów oznaczała pełnię, a co dopiero siedemdziesiąt siedem – to już nieogarnięte mnóstwo. Tyle razy mamy przebaczać, jeśli ktoś przeciw nam zawini. Inaczej mówiąc chrześcijanin przebacza zawsze.

49

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy ktoś nas ostatnio przepraszał za coś? Czy przebaczyliśmy mu? A jakby znów nas skrzywdził, czy przebaczylibyśmy jeszcze raz? Czy łatwo jest przebaczać wiele razy? Czy nie mamy ochoty powiedzieć wreszcie: „dosyć tego dobrego!”


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Piotr zbliżył się do Jezusa i zapytał: „Panie, ile razy mam przebaczać, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?”. Jezus mu odrzekł: „Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy.
Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał się rozliczyć ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który mu był winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby tak dług odzyskać. Wtedy sługa upadł przed nim i prosił go: »Panie, miej cierpliwość nade mną, a wszystko ci oddam«. Pan ulitował się nad tym sługą, uwolnił go i dług mu darował.
Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który mu był winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: »Oddaj, coś winien«. Jego współsługa upadł przed nim i prosił go: »Miej cierpliwość nade mną, a oddam tobie«. On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu.
Współsłudzy jego widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło. Wtedy pan jego wezwał go przed siebie i rzekł mu: »Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swym współsługa, jak ja ulitowałem się nad tobą?«. I uniesiony gniewem pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu całego długu nie odda. Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu”. Mt 18,21–35


Rozmowa o Ewangelii

Kto zbliżył się do Jezusa i pytał Go o przebaczanie? Co Jezus odpowiedział Piotrowi? Ile razy mamy przebaczać? Piotr pyta, czy 7 razy, a co na to Jezus? To znaczy o wiele, wiele razy więcej. To znaczy ZAWSZE!

Jezus opowiada historię króla – czy król darował dług słudze, który mu był winien bardzo dużo pieniędzy? A co zrobił sługa? Czy on z kolei darował dług swojemu koledze?

Co znaczy ta historia? Kim jest Król? To jest Bóg. On nam przebacza nasze winy, zawsze możemy przyjść do Niego i przeprosić. Czy ktoś wie, jak nazywa się ten sakrament, kiedy Bóg nam przebacza? To spowiedź.

Ale Król w opowieści Jezusa ostatecznie gniewa się na swojego sługę i wtrąca go do więzienia. Dlaczego? Bo sługa nie przebaczył swojemu znajomemu. Co to dla nas znaczy? My też mamy darować winy naszym kolegom i koleżankom, mamy przepraszać się i przebaczać sobie w naszych rodzinach.

Przypominamy dzieciom słowa modlitwy: „I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. Jaka to modlitwa?


Zajęcia plastyczne

„Ile razy mam przebaczać?”

Wycinamy z białej kartki dwie szerokie siódemki, naklejamy na kolorowy papier liczbę 77, we wnętrzu cyfr rysujemy osoby, które się godzą, przytulają.

materiały:

papier biały i kolorowy, flamastry, nożyczki i kleje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s