Módlmy się razem

6 września (XXIII niedziela zwykła)

„gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich”

Zaczęła się szkoła, więc nic dziwnego, że i u nas pojawi się trochę liczenia. Ile to 2 x 2? A 1 + 1? A jak do tego jeszcze dodamy 1? To mnożenie przyda nam się, gdy będziemy chcieli kogoś upomnieć w cztery oczy, tak żeby nikt inny nie słyszał. A dodawanie – żeby zebrać kilka osób do wspólnej modlitwy. Witajcie po wakacjach!!!

48.jpg

Zanim przeczytamy Ewangelię 

Czy modlimy się każdy oddzielnie czy wspólnie? Czy dobrze jest modlić się razem z innymi? Dziś posłuchamy, jaką moc ma taka modlitwa.


 Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Gdy twój brat zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź ze sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków opierała się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi. A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik.
Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.
Dalej zaprawdę powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich”. Mt 18 15 – 20


Rozmowa o Ewangelii

Jezus mówi, żeby napominać brata w cztery oczy – co to znaczy? Jeżeli ktoś zrobił ci coś złego, to trzeba pójść i z nim o tym porozmawiać, czyli upomnieć go. Powiedzieć, że zrobił ci przykrość. Czy zdarzyło wam się to kiedyś? Czy nie mamy ochoty takiej osobie od razu “dać w zęby”, czyli oddać, zrobić to, co on złego nam zrobił? Kopnąć, jak nas kopnął, uderzyć, nakrzyczeć, powiedzieć coś niemiłego? Jezus mówi, żeby go upomnieć w cztery oczy. Ile osób ma cztery oczy? Dwie. Czyli tylko on i ty.

Dalej Jezus mówi o proszeniu – ile osób musi się zebrać, żeby Jezus był między nimi? Tylko dwie lub trzy! Czy Bóg wysłucha próśb tych osób? A ile nas dzisiaj tu jest? Kto umie policzyć? Czy gdy się modlimy, jest między nami Jezus? Czy możemy Go zobaczyć, dotknąć? Nie możemy, ale wierzymy, że jest, choć Go nie widać.


Zajęcia plastyczne

„gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich”

W kartce wycinamy kontur Pana Jezusa i wyklejamy go od spodu kalką – Pan Jezus jest obecny, ale niewidoczny. Obok rysujemy ludzi, którzy modlą się. Pracę można podświetlić latarką od tyłu.

materiały: 

papiery kolorowe, kalka, klej, nożyczki, kredki, latarka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s