Jezus zapowiada Swoją śmierć

30 sierpnia (XXII niedziela zwykła)

„Jeśli kto chce pójść za Mną, niech weźmie krzyż swój”

W radosny nastrój uczniów, którzy dowiedzieli się, że ich Mistrz jest długo oczekiwanym Mesjaszem wkrada się niepokój. Mesjasz ma umrzeć. I to jeszcze tak haniebnie – na krzyżu! I ma ten krzyż dźwigać. Jezus prosi, byśmy nie uciekali przed cierpieniem w naszym życiu – potrafili dźwigać nasze krzyże. Z patyków i trawy składamy krzyż, malujemy Jezusa, który go niesie.

47.jpg

Zanim przeczytamy Ewangelię

Dziś usłyszymy, że mamy wziąć nasz krzyż. Krzyż to nasza codzienność – posłuszeństwo rodzicom, domowe obowiązki, odrabianie lekcji, czasem zmęczenie i trud.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:
Jezus zaczął wskazywać swoim uczniom na to, że musi iść do Jerozolimy i wiele wycierpieć od starszych i arcykapłanów, i uczonych w Piśmie; że będzie zabity i trzeciego dnia zmartwychwstanie. A Piotr wziął Go na bok i począł robić Mu wyrzuty: „Panie, niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie”. Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: „Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie”.
Wtedy Jezus rzekł do swoich uczniów: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł?
Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę? Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi, i wtedy odda każdemu według jego postępowania”.
Mt 16,21–27


Rozmowa o Ewangelii

Co tłumaczy uczniom Jezus? Uczniowie wyobrażali sobie chyba, że Mesjasz będzie kimś wspaniałym, potężnym, zorganizuje wojsko, które wyzwoli Żydów od panowania Rzymian i będzie wielkim i wspaniałym królem.

Tymczasem, zaraz po wyznaniu Piotra, że Jezus jest Mesjaszem, Ten mówi, że zostanie wkrótce zabity! Czy to mogło się podobać? Tak długo czekaliśmy na Mesjasza, a tu taki marny Jego koniec? Kto się buntuje przeciwko temu? Piotr. On ma inny plan dla Jezusa.

Co Jezus mówi Piotrowi? Że myśli po ludzku. Wszyscy tak myślimy, nie tylko Piotr, prawda? Każdy chciałby, żeby było dobrze, miło i wesoło. Żeby nikomu nie stało się nic złego. Tymczasem Jezus wiedział, że musi być inaczej.

Czy my mamy iść za swoimi pomysłami czy za Jezusem? Czy to Jezus ma iść za nami i naszymi pomysłami, czy my za Jezusem? Kto za kim?


Zajęcia plastyczne

„Jeśli kto chce pójść za Mną, niech weźmie krzyż swój”

Z patyków i sznurka robimy krzyż. Przyklejamy do kartki patafixem. Pod spodem rysujemy Pana Jezusa dźwigającego krzyż.

materiały:

patyczki, sznurek, patafix, biały papier, kredki

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s