Piotr skała

23 sierpnia (XXI niedziela zwykła)

„Ty jesteś Piotr – Opoka”

Usłyszymy dziś, jak Pan Jezus wybierze Piotra, jednego ze swoich uczniów, na tego,  na którym zbuduje Kościół. To nie znaczy, że Piotr położył się i rozpoczęto budowę wspaniałej świątyni. Nie, Piotr był jakby pierwszym papieżem od którego zaczął się Kościół zbudowany z prawdziwych ludzi – niedoskonałych, grzesznych ale kochających. Takich jak my. Węglem rysujemy portret Piotra.

46

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy wiemy, kto to jest papież? Jak ma na imię nasz obecny papież? A kto był pierwszym papieżem? Piotr. Kto wie, gdzie jest jego grób? W Rzymie.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:


Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?”.
A oni odpowiedzieli: „Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków”. Jezus zapytał ich: „A wy za kogo Mnie uważacie?”. Odpowiedział Szymon Piotr: „Ty jesteś Mesjaszem, Synem Boga żywego”. Na to Jezus mu rzekł: „Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr – Opoka i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”. Wtedy przykazał uczniom, aby nikomu nie mówili, że On jest Mesjaszem. Mt 16,13–20


Rozmowa o Ewangelii

Dzisiaj my już wiemy, że Jezus jest Mesjaszem, obiecanym przez Boga pierwszym rodzicom Adamowi i Ewie, na samym początku czasów, w ogrodzie rajskim. Ale wtedy, kiedy Jezus chodził po ziemi, ludzie nie wiedzieli co o Nim myśleć. Uważano go za cudotwórcę, za proroka, za nadzwyczajnego nauczyciela, ale nikt nie wiedział na pewno kim On jest.

Jezus jest ciekawy, co ludzie o nim sądzą. Pyta o to apostołów. Co oni odpowiadają? Kto wyznaje, że Jezus jest obiecanym Mesjaszem? Piotr. Ten od „małej wiary” 🙂

Co Jezus mu na to odpowiada? „Jesteś błogosławiony” Czyli – szczęśliwy! Ale sam na to nie wpadłeś. Własnym rozumem tego nie wymyśliłeś… Kto to Piotrowi podpowiedział? Ojciec Jezusa – czyli Bóg. Wiara nie jest do wymyślenia samemu, pochodzi od Boga. Nasza wiara również. Bo czy człowiek mógłby sam to wymyślić, że nieogarniony, wieczny i wszechpotężny Bóg tak się sam ograniczy, że stanie się człowiekiem?

I mimo że wiara Piotra nie była bardzo duża, o czym już rozmawialiśmy wcześniej, został on nazwany przez Jezusa skałą. (aramejskie Kefas, greckie Petros – skała). Czy skała jest twarda i mocna? Czy na skale można coś zbudować? Co Jezus chciał budować na tej skale? Swój Kościół – Piotr został pierwszym następcą Chrystusa, czyli papieżem. Słaba wiara Piotra Jezusowi nie przeszkadza.

Nasza słaba wiara też Jezusowi nie przeszkadza… I na nas Bóg buduje Kościół.


Zajęcia plastyczne

„Ty jesteś Piotr – Opoka”

portret Piotra – rysunek węglem

materiały:

biały papier, węgiel

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s