Wiara kobiety kananejskiej

16 sierpnia (XX niedziela zwykła)

„i szczenięta jedzą z okruszyn”

Jeśli się kogoś bardzo kocha, to potrafi się znieść dla tej osoby nawet upokorzenie. Dziś usłyszymy o pewnej mamie, która prosi o uzdrowienie swojej córki i nie przejmuje się szorstkimi słowami Jezusa, który porównuje ją do psa. Na papierze ściernym pastelami rysujemy szczenięta.

45

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy zdarza się, że ktoś powie nam coś niemiłego? Jak się wtedy czujemy?


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:
Jezus podążył w strony Tyru i Sydonu. A oto kobieta kananejska, wyszedłszy z tamtych okolic, wołała: „Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko dręczona przez złego ducha”. Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem.
Na to zbliżyli się do Niego uczniowie i prosili: „Odpraw ją, bo krzyczy za nami”.
Lecz On odpowiedział: „Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela”. A ona przyszła, upadła przed Nim i prosiła: „Panie, dopomóż mi”.
On jednak odparł: „Niedobrze jest zabrać chleb dzieciom i rzucić psom”.
A ona odrzekła: „Tak, Panie, lecz i szczenięta jedzą z okruszyn, które spadają ze stołu ich panów”. Wtedy Jezus jej odpowiedział: „O niewiasto, wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz”. Od tej chwili jej córka została uzdrowiona. Mt 15,21–28


Rozmowa o Ewangelii

Kto wychodzi na spotkanie Jezusa? Kobieta kananejska, poganka, która nie wierzy w jedynego Boga Jahwe, jak Żydzi.

A czy wierzy w moc Jezusa? Tak! Prosi, żeby uleczył jej córkę. Czy Jezus od razu to robi? Nie, nawet się do niej nie odzywa. Sprawia wrażenie, jakby nie chciał jej pomóc. Mówi, że przyszedł tylko do Żydów, nie do pogan. Czy po takich słowach kobieta zniechęci się i odejdzie? Jezus chce uleczyć jej dziecko, ale chce też, żeby kobieta pokazała wszystkim swoją wielką wiarę i miłość do córki. Wie, jak bardzo ona ją kocha!

Żydzi porównują niewiernych pogan do psów. Jezus używa tego porównania w rozmowie z kobietą, a ona jest na tyle pokorna, że nie obraża się o to. Pozwala Mu się obrażać przy wszystkich dla dobra swojego dziecka. I umie znakomicie wybrnąć z tej sytuacji. Nie daje się chleba psom, ale szczenięta mogą zjadać okruszki pod stołem!

Czy Jezus docenił miłość, wiarę i pokorę kobiety? Mówi: „wielka jest twoja wiara!” Nawet apostoł Piotr nie usłyszał czegoś takiego! Tydzień temu słyszeliśmy, że jest on człowiekiem „małej wiary”.

Czy Jezus uleczył córkę kobiety?

A czy my jesteśmy wytrwali w proszeniu Jezusa? Może obrażamy się, jak nasze prośby nie zostają wysłuchane? Jaka jest nasza wiara i zaufanie Jezusowi?


 Zajęcia plastyczne

„i szczenięta jedzą z okruszyn”

Rysujemy miękkimi kredkami na papierze ściernym szczenięta, które jedzą okruszki pod stołem.

materiały:

papier ścierny, kredki tłuste pastele

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s