Jarzmo

5 lipca (XIV niedziela zwykła)

„Ja was pokrzepię”

Dopiero co zaczęły się wakacje, czas odpoczynku od codziennych obowiązków. Ale pamiętamy, jak ciężko było czasem rano wstawać z łóżka, trudno odrabiać lekcje, a i teraz może bywa nam trudno pomóc komuś, gdy akurat chcielibyśmy mieć czas dla siebie. Pan Jezus mówi, że nas wesprze w naszych trudach. Rysujemy siebie i Pana Jezusa, który nam pomaga dźwigać ciężary.

39

Zanim przeczytamy Ewangelię

Kto potrafi podnieść rower? A samochód? Jednak jeśli podłożymy pod podwozie specjalne urządzenie – lewarek, każdy z nas da radę podnieść nawet bardzo ciężkie auto. Pan Jezus powie nam dziś, że gdy nie mamy siły sami czegoś dźwigać, możemy przyjść do Niego po pomoc. On jest jak podnośnik naszych ciężarów.


Czytamy Ewangelię

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami:
„Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić.
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźmijcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem łagodny i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie”. Mt 11,25–30


Rozmowa o Ewangelii

Komu Bóg objawia ważne rzeczy? Profesorom? Prezydentom? Ekspertom? Dzisiejsze słowa Jezusa są specjalnie dla nas! Bo to my jesteśmy prostaczkami – jesteśmy mali i niewiele rozumiemy. Bóg nie wymaga od nas wielkiego rozumu, podobają Mu się ci, którzy patrzą na wszystko prosto jak dzieci.

Co to jest jarzmo i brzemię? Jarzmo to ciężka uprząż zakładana wołowi do pracy, brzemię to inaczej ciężar. Jakie ciężary mamy wziąć na siebie? Naukę Jezusa. Ona jest ciężarem, bo kochanie innych ludzi, przebaczanie, bycie posłusznym nie jest proste.

Pan Jezus obiecuje, że gdy się zmęczymy, On doda nam sił. Nasz ciężar stanie się lekki i łatwy do niesienia.


Zajęcia plastyczne

„Ja was pokrzepię”

Rysujemy siebie i Pana Jezusa dźwigających razem ciężką sztangę.

materiały:

biały papier, kredki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s