Nie mamy się bać!

21 czerwca (XII niedziela zwykła)

„Jesteście ważniejsi niż wiele wróbli”

Tata w Niebie się nami opiekuje – nie mamy się czego bać! On troszczy się nawet o małe wróbelki, więc tym bardziej o nas! Nawet wie ile mamy włosów na głowie!!! Czy ktoś z nas może to wiedzieć? Robimy swój portret z masą włosów z włóczki.

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy ktoś kiedyś liczył swoje włosy? Nie? To spróbujemy! A do ilu potrafimy liczyć?


Czytamy Ewangelię

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza: 

Jezus powiedział do swoich apostołów: „Nie bójcie się ludzi. Nie ma bowiem nic zakrytego, co by nie miało być wyjawione, ani nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć. Co mówię wam w ciemnościach, powtarzajcie jawnie, a co usłyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach.
Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle. Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa? A przecież żaden z nich bez woli Ojca waszego nie spadnie na ziemię. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli.
Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie”. Mt 10,26–33


Rozmowa o Ewangelii

Do kogo Jezus mówi tym razem? Pan Jezus mówi apostołom o tym, że są oni ważni dla Boga. Jaki przykład daje Jezus na to, jak bardzo Bóg się o nas troszczy? Nawet włosy mamy policzone na głowie! Daje przykład wróbli, które są mało warte dla ludzi, a Bóg się nimi opiekuje.

Jezus mówi, że mamy się nie bać ludzi, nawet tych, którzy źle myślą o nas, albo nawet coś knują przeciwko nam. Nasze losy – nasze ciało i dusza należy do Boga, tylko do Niego należymy.

Jezus mówi, ze coś zostanie w przyszłości wyjawione. Co to będzie? Wszystko, wszystkie tajemnice, rzeczy zakryte i szeptane na ucho. Ten, kto nic złego nie mówił, potajemnie nic nie knuł, nie obmawiał nikogo i nie ukrywał prawdy nie musi się bać, że coś zostanie wyjawione, prawda?

Apostołowie mają powtarzać to, co mówi im Jezus – na dachach – czyli głośno, żeby wszyscy słyszeli. Czyli my też – nie chodzi o to, że mamy wchodzić na dach, ale o to, by nie bać się powtarzać słów Jezusa.


Zajęcia plastyczne

„Jesteście ważniejsi niż wiele wróbli”

Rysujemy swój portret, z niepoliczalnymi włosami zrobionymi z kolorowych włóczek, przyklejonych do kartki. Wokół naszych głów krążą wesoło wróble. Trzeba pokazać dzieciom jak wyglądają wróble, bo mogą mieć kłopot z narysowaniem z pamięci.

materiały:

kolorowy papier, kredki, włóczki, zdjęcia wróbli, kleje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s