Rozesłanie Apostołów

14 czerwca (XI niedziela zwykła)

 „idźcie do owiec, które poginęły”

Jezus mówi dziś o robotnikach potrzebnych przy żniwach i pasterzach owiec. Ale to wcale nie wykład dla rolników. Myślimy o sobie, jak o owcach, które czasem gdzieś się zapodziewają. Robimy z waty owieczki i rysujemy pastwisko z pasterzem, który szuka zaginionych zwierząt.

36

Zanim przeczytamy Ewangelię

Ilu było apostołów, czy potrafimy wymienić imiona kilku z nich?


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Mateusza 

Jezus widząc tłumy ludzi, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce niemające pasterza. Wtedy rzekł do swych uczniów: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo”. 
Wtedy przywołał do siebie dwunastu swoich uczniów i udzielił im władzy nad duchami nieczystymi, aby je wypędzali i leczyli wszelkie choroby i wszelkie słabości. 
A oto imiona dwunastu apostołów: pierwszy Szymon, zwany Piotrem, i brat jego Andrzej, potem Jakub, syn Zebedeusza, i brat jego Jan, Filip i Bartłomiej, Tomasz i celnik Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Tadeusz, Szymon Gorliwy i Judasz Iskariota, ten, który Go zdradził. 
Tych to Dwunastu wysłał Jezus, dając im następujące wskazania: „Nie idźcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego. Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela. Idźcie i głoście: »Bliskie już jest królestwo niebieskie«. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy. Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”. Mt 9,36–10,8


Rozmowa o Ewangelii

Jezus porównuje dzisiaj ludzi do owiec. Czy pamiętamy takie porównanie z innej Ewangelii? (O Dobrym Pasterzu.) Aby owce dobrze i bezpiecznie się czuły, muszą mieć kogoś, kto się nimi opiekuje. Kto to taki? Jezus mówi, że ludzie wyglądają jak owce niemające pasterza. Kto może być pasterzem dla owiec – ludzi? To Jezus, ale także apostołowie, którzy idą Jego śladami. On ich posyła do „owiec, które poginęły”. Ilu apostołów Jezus posyła? Co mają mówić zaginionym owcom apostołowie? Co mają robić?

Czy my też jesteśmy owcami Pana Jezusa? A kiedy się gubimy?

Jezus mówi, że mało jest robotników do ścinania zboża (żniwo) – co to może znaczyć? Może chodzi o to, że dużo jest ludzi „znękanych i porzuconych”, a mało jest tych, którzy ich poprowadzą i będą dla tych wielu, jak pasterze.

A czy nas Jezus też posyła? Czy Jezus też nam daje moc leczenia słabości, uzdrawiania? W jaki sposób my możemy kogoś uleczyć?


Zajęcia plastyczne

„idźcie do owiec, które poginęły”

Rysujemy pasterza, który szuka pogubionych owiec. Owce robimy z kłębków waty, pogubione w różnych zakamarkach.

materiały:

papier, wata, klej, kredki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s