Ofiarowanie Jezusa w świątyni

2 lutego – Święto Ofiarowania Pańskiego

„Światło na oświecenie pogan”

Dwoje staruszków: Symeon i Anna rozpoznają w maleńkim Jezusie Mesjasza i cieszą się Nim jak dzieci! Wyklejamy i rysujemy najradośniejsze Dzieciątko. 

06.jpg

Zanim przeczytamy Ewangelię

Rozmawiamy z dziećmi o ich rodzinach. Ile jest dzieci, czy miło jest być z całą rodziną. A kto tworzył Świętą Rodzinę? Czy Trójca Święta to to samo, co Święta Rodzina? Nie! Święta Rodzina to Jezus, Maryja i Józef.


Czytamy Ewangelię

Słowa Ewangelii według św. Łukasza:

Gdy upłynęły dni Ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, Rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: „Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu”. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.
A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek prawy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż zobaczy Mesjasza Pańskiego. Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił:
„Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa.
 Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela”. A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: „Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu. 
Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem i pozostała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy.
 A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim. (Łk 2,22-40)


Rozmowa o Ewangelii

Czemu Maryja z Józefem i małym Jezusem idą do Jerozolimy? Co wzięli ze sobą? Kogo spotkali w świątyni? Na kogo czekał Symeon? Jak długo? Jak nazwał małego Jezusa? „Światło na oświecenie pogan” . Pamiętacie, jak rysowaliśmy Jana Chrzciciela, który wskazuje na Światłość? To już kolejna osoba, która tak nazywa Jezusa! On jest Światłością, która przyszła na świat.

Co Symeon powiedział do Maryi? Co to znaczy, że Maryję przeniknie miecz? Czy ktoś Maryję kiedyś uderzy mieczem? Nie, ale te słowa znaczą, że będzie cierpiała. Dusza, serce też może boleć. Jak jest nam smutno, to tak jakby bolało nas coś, prawda? Kiedy Maryja cierpiała? Pod Krzyżem Pana Jezusa.

Czy w świątyni był ktoś jeszcze? Była staruszka Anna. Ona też doczekała się Mesjasza. Widzieliśmy kiedyś staruszki w kościele? Dużo się modlą, prawda?


Zajęcia plastyczne

„Światło na oświecenie pogan”

Z jasnych filców wycinamy kształt becika i naklejamy na kolorowe kartki. Do becika dorysowujemy rączki i główkę dziecka. Wokół głowy klejem malujemy rozchodzące się na boki promienie światła i posypujemy je brokatem.

 

materiały:

papier kolorowy, jasny filc, kredki, brokat, nożyczki i kleje

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s