Chrzest Pana Jezusa

10 stycznia, (1 niedziela zwykła)

„W Tobie mam upodobanie”

Jan Chrzciciel z pokorą wypowiada słowa: „Idzie mocniejszy ode mnie”. Kto to jest, Ten mocniejszy od Jana? Przyglądamy się starodawnym ikonom, potem rysujemy Jezusa w pofalowanych wodach Jordanu.

13a

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy pamiętamy swój chrzest? Czy widzieliśmy chrzest małego dziecka? A chrzest osoby dorosłej? Co jest potrzebne, żeby kogoś ochrzcić?


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Gdy lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w sercach co do Jana, czy nie jest on Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: „Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem”.
Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił na Niego w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie”.
(Łk 3,15-16.21-22)


Rozmowa o Ewangelii

Kto chrzcił wodą? Jak nazywała się rzeka, z której Jan brał wodę? Co ludzie sobie myśleli, nad czym się zastanawiali? Kto przyszedł? Co stało się w czasie Chrztu Pana Jezusa? Co powiedział głos z nieba?

Czy o nas też może tak Bóg powiedzieć: „mam w tobie upodobanie, jesteś mój umiłowany”? Od czasu chrztu jesteśmy Jego ukochanymi dziećmi!


Zajęcia plastyczne

„W Tobie mam upodobanie”

Oglądamy ikonę Chrztu Pańskiego: rzeka Jordan centralnie w pionie, po jej obu stronach skały.

Ikona Chrztu Panskiego

Na kolorowej kartce naklejamy pionowo, jak na ikonie, niebieską rzekę Jordan, którą można pofalować w specjalnej „maglownicy” albo pozaginać w fale. W Jordanie rysujemy flamastrami Jezusa, św. Jana Chrzciciela stojącego na brzegu, w ubraniu z sierści wielbłąda. Krople wody z niebieskiej plasteliny, nad głową Jezusa biała gołębica z plasteliny.

materiały:

niebieski i kolorowy papier, plastelina, ew. maglownica do papieru, flamastry, futerka

P1060095

P1060090

IMG_0152

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s