Nieuczciwy rządca

22 września (25 Niedziela Zwykła)

„kto w drobnej rzeczy jest wierny…”

Dziś  Jezus zachęca do tego, żebyśmy byli sprytni. 🙂

47

Zanim przeczytamy Ewangelię

Pomyślmy sobie, czy zdarzyło nam się kiedyś postąpić nieuczciwie. Powiedzieć nie do końca prawdę? Nie oddać pożyczonej rzeczy, bo za bardzo nam się podobała?


Czytamy Ewangelię
– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Jezus powiedział do swoich uczniów:

„Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał go do siebie i rzekł mu: «Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo już nie będziesz mógł być rządcą».

Na to rządca rzekł sam do siebie: «Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wsty­dzę. Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich do­mów, gdy będę usunięty z zarządu».

Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: «Ile jesteś winien mojemu panu?» Ten odpowiedział: «Sto beczek oliwy». On mu rzekł: «Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz pięćdziesiąt». Następnie pytał drugiego: «A ty ile jesteś winien? » Ten odrzekł: «Sto korcy pszenicy». Mówi mu: «Weź swoje zobowiązanie i na­pisz: osiemdziesiąt». Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światła.

Ja także wam powiadam: Zyskujcie sobie przyjaciół nie­godziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków.

Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powie­rzy? Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze?

Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jed­nego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i mamonie”. Łk 16, 1-13


Rozmowa o Ewangelii

O kim opowiada Pan Jezus? O bogaczu, który miał rządcę, czyli kogoś, kto zarządzał jego majątkiem. Czy ten człowiek dobrze zarządzał? Nie! Trwonił majątek, pożyczał na lewo i prawo, nie rozliczał pożyczonych rzeczy. Był nieuczciwym rządcą. Kiedy dowiedział się, że straci pracę, zrobił coś przedziwnego. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że znowu zrobił coś nieuczciwego – za pieniądze swego pana kupił sobie wdzięczność dłużników – tak jakby kupował za cudze pieniądze przyjaciół dla siebie na ciężkie czasy, gdy już będzie bezrobotny. Tylko, że tak naprawdę, chcąc ratować swoją skórę, przypadkiem zrobił rzecz wspaniałą. Każąc pomniejszać dług uboższym od siebie ludziom rezygnował z tego, co należało się jemu – bo w tamtych czasach  rządca nie dostawał żadnej pensji od swojego pana, tylko zarabiał  biorąc od dłużników dużo więcej niż wynosił dług. I z tego się utrzymywał. A teraz, chcąc zdobyć sobie przyjaciół wśród ludzi zrezygnował z tego zarobku. Kazał skreślać wyższą sumę i zapisywać tylko to, co każdy rzeczywiście był winien jego panu.

Pan Jezus pokazuje nam w tej przypowieści, że zaradność, pomysłowość i spryt rządcy mogą być przykładem dla nas, jak możemy być sprytni i przebiegli, ale nie w dążeniu do złych rzeczy, ale dobrych!

Jakie jest zakończenie zdania: „Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten…”? Co to znaczy być wiernym? To być uczciwym, nie odstępować od zasad, nie łamać przysięgi, nie zdradzać tajemnic, nie kłamać. W jakich drobnych rzeczach możemy być wierni? Możemy oddawać pożyczone rzeczy, robić to, na co się umówiliśmy, kasować bilet w autobusie.

Bycie wiernym w drobnych rzeczach „ćwiczy nas” do bycia wiernymi w dużych rzeczach. To tak, jak na gimnastyce – im więcej ćwiczymy, tym jesteśmy sprawniejsi.

Jakie są wielkie rzeczy, w których możemy być wierni? W przyszłości możemy być wierni mężowi albo żonie. Zawsze możemy być wierni Panu Bogu.

 

Zajęcia plastyczne

„kto w drobnej rzeczy jest wierny…”

na kolorowych małych kartkach typu post- it („przypominajkach”) rysujemy sceny, w których jesteśmy wierni, czyli uczciwi (na przykład: kasujemy bilet, oddajemy pożyczone rzeczy, odkładamy książki na miejsce, oddajemy pożyczone pieniądze), wszystkie kartki przyklejamy na dużym arkuszu kolorowego papieru – powstaje duży plakat.

materiały:

kartki w różnych kolorach, kredki, kleje, małe karteczki typu post-it

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s