Wieża

8 września (23 Niedziela Zwykła)

„ten człowiek zaczął budować…”

Dzisiaj Jezus mówi coś o budowaniu. O tym jak planować budowę, obliczać na jak wysoką budowlę nas stać, oraz o byciu wytrwałym. Samo się nie wybuduje.

45.jpg

Zanim przeczytamy Ewangelię

Co to znaczy być wytrwałym? Mimo niechęci lub niepowodzeń ktoś dokończył to, co zaczął. Czy umiemy długo i wytrwale pracować?

Czy umiemy planować naszą pracę? Planuję, że teraz przez pół godziny odrabiam lekcje, potem pół godziny bawię się, a potem 15 minut rozkładam zmywarkę. A o godzinie ósmej wieczorem idę spać.

Czy dobrze jest mieć plan dnia? A można mieć też plan życia? Czy Pan Bóg ma jakiś plan dla naszego życia?


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

„Któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw, a nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej gdyby założył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy patrząc na to zaczęliby drwić z niego: »Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć«.
Albo który król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestu tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju.
Tak więc nikt z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem”. Łk 14,28-33


Rozmowa o Ewangelii

Pan Jezus opowiada o budowaniu wieży. Co trzeba zrobić zanim zabierzemy się za budowę? Czy widzieliśmy kiedyś jakiś niedokończony dom? Bez dachu? Albo z balkonem bez barierki? Ktoś zaczął budować, ale nie zdołał dokończyć.

Czy my tak często nie robimy, że coś zaczynamy, ale nie chce nam się dokończyć? Zaczynamy układać puzzle, ale nam się znudziło. Zaczynamy pomagać przy kolacji mamie, ale za chwilę oglądamy już jakiś fajny film. Zaczynamy się uczyć, ale zaraz mamy ochotę usiąść do gry komputerowej.

Łatwo jest zabrać się za coś, ale trudno potem to dzielnie robić aż do końca. Mimo, że zacznie nam się nudzić. Trudno jest być wytrwałym.

Jak nauczymy się do końca robić małe rzeczy, to będziemy lepiej wytrenowani do dokańczania czegoś większego.

Jak zdecydujemy się pójść za Panem Jezusem, to nie zawrócimy z drogi, bo nam się znudziło. Tym bardziej, że Pan Jezus chce, żebyśmy zaplanowali sobie naprawdę niesamowite rzeczy.


Zajęcia plastyczne

„ten człowiek zaczął budować…”

Bierzemy kawałek brązowego papieru, z którego wycinamy „cegły”. Liczymy, ile mamy cegieł i planujemy, jak wysoka będzie nasza wieża. Tak, żebyśmy dali radę zbudować ją do końca. Budujemy wieżę, naklejając cegiełki na biały papier.

materiały:

papier biały i brązowy, nożyczki, klej

45a.jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s