Nie wywyższajmy się

1 września (22 Niedziela Zwykła)

„Nie zajmuj pierwszego miejsca”

Lubimy wypatrzyć na stole największą kanapkę z dżemem i szybko po nią sięgnąć… Kto nie ma ochoty zająć najlepszego miejsca? Tymczasem Jezus mówi, że nie mamy myśleć o sobie, jak o kimś najważniejszym na świecie. Przy stole zrobionym z patyków spróbujemy usiąść całkiem z boku. Miejsca tuż przy smakołykach zostawimy innym…

44d.JPG

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy zdarzyło się, że nie zostaliśmy zaproszeni na czyjeś urodziny? Czy to było przykre? A zdarzyło się tak, że nie chcieliśmy dopuścić kogoś do wspólnej zabawy? Jak on się mógł czuć?


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. I opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie wybierali pierwsze miejsca. Tak mówił do nich: ”Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: »Ustąp temu miejsca«; i musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce.
Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: »Przyjacielu, przesiądź się wyżej«; i spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”.
Do tego zaś, który Go zaprosił, rzekł: ”Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę. Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych”.Łk 14, 1.7-14


Rozmowa o Ewangelii

Kogo odwiedza dziś Pan Jezus? Jednego z faryzeuszy, czyli uczonych, znawców Pisma. Czy był tam sam? Nie, szykowała się większa uczta. Co powiedział Jezus, gdy zobaczył jak niektórzy zajmują najlepsze miejsca przy stole?

A czy my nie wybieramy sobie najlepszego miejsca? W pociągu przy oknie, w szkole koło najfajniejszej koleżanki? Czy nie wybieramy sobie największego kawałka czekolady?

Co Pan Jezus mówi do gospodarza przyjęcia? Kogo radzi mu zapraszać? Biednych, chorych, opuszczonych.

Dla nas to znaczy, że nie mamy dbać tylko o to, żeby nam było najlepiej, ale zauważać tych, których nikt nie zauważa i nie lubi wśród naszych znajomych.

Nie zajmować pierwszego miejsca to znaczy nie myśleć tylko o sobie.


Zajęcia plastyczne

„Nie zajmuj pierwszego miejsca”

Na kolorowej kartce z patyczków wyklejamy stół, siebie rysujemy na jego końcu.

materiały:

kolorowe kartki, patyczki, taśma klejąca, kredki

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s