Ciasne drzwi

25 sierpnia (21 Niedziela Zwykła)

„Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi”

Wędrujemy z Jezusem zastanawiając się razem z Jego uczniami, kto będzie zbawiony. Kto będzie w Niebie? No właśnie. Jezus w odpowiedzi namawia nas, byśmy się przeciskali przez ciasne drzwi. Co to znowu za dziwne pomysły? Rysujemy Jezusa, przez Którego prowadzi droga do zbawienia, czyli do Nieba.

43ok

Zanim przeczytamy Ewangelię

Zdarzyło nam się w czasie wakacji wędrować i rozmawiać o czymś ważnym? Wędrówka jest dobrą okazją do takich rozmów.


Czytamy Ewangelię
– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Jezus nauczając, szedł przez miasta i wsie, i odbywał swą podróż do Jerozolimy. Raz ktoś Go zapytał: „Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?”.
On rzekł do nich: „Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie będą mogli. Skoro Pan domu wstanie i drzwi zamknie, wówczas stojąc na dworze, zaczniecie kołatać do drzwi i wołać: »Panie, otwórz nam«; lecz On wam odpowie: »Nie wiem, skąd jesteście«. Wtedy zaczniecie mówić: »Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś«.
Lecz On rzecze: »Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy dopuszczający się niesprawiedliwości«. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów, gdy ujrzycie Abrahama, Izaaka i Jakuba, i wszystkich proroków w królestwie Bożym, a siebie samych precz wyrzuconych. Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy i południa i siądą za stołem w królestwie Bożym.
Tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi”. Łk 13, 22-30


Rozmowa o Ewangelii

Dokąd idzie Pan Jezus z uczniami? O czym ważnym rozmawiają? O zbawieniu. Co to znaczy, że ktoś jest zbawiony? To znaczy, że ma zaklepane miejsce blisko Pana Boga.

Czy Pan Jezus mówi, że wszyscy zostaną zbawieni? Nie, tylko ci, którzy chcą podjąć trud przeciskania się przez wąskie drzwi.

Co zrobimy, gdy gospodarz zamknie drzwi i zostaniemy na zewnątrz? Będziemy kołatać, łomotać, pukać i prosić, żeby nas wpuścił. A co on powie? Że nas nie zna.

Ups. Jak to? Przecież chodziliśmy do kościoła, słuchaliśmy kazań, w wigilię nie jedliśmy kiełbasy, święciliśmy koszyczek w Wielką Sobotę – i Pan Jezus nas nie zna? Jak On może nas nie znać?

A co On powie? Że nas nie zna i każe nam odejść, bo byliśmy niesprawiedliwi i krzywdziliśmy innych ludzi. Zabieraliśmy to, co do nich należy, mówiliśmy nieprawdę o nich, nie chcieliśmy się dzielić z nimi tym, co mieliśmy.

Trudno jest być sprawiedliwym. Dlatego Jezus mówi, że drzwi są wąskie. Trudna jest nauka Jezusa.

Czy Pan Jezus mówi: dajcie sobie spokój, nie przejdziecie przez drzwi do nieba. Nie! On mówi: usiłujcie przez nie przejść. Zaprasza nas. Jezus jest drogą do Boga


Zajęcia plastyczne

„Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi”

W białym papierze wycinamy otwór –  wąskie drzwi, które lekko uchylamy. Obrysowujemy to rozcięcie konturem postaci Jezusa.

materiały:

biały papier, nożyczki, flamastry

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s