Ogień Ducha

18 sierpnia (20 Niedziela Zwykła)

„Przyszedłem rzucić ogień na ziemię”

Co to za ogień Pan Jezus chce rzucić na ziemię? Czy może trzeba dzwonić po straż pożarną? Nie. To dobry ogień. Nie bójmy się go i nie próbujmy go zgasić. Kiedy pozwolimy mu nas dotknąć, oczyści nas i przemieni. Jego ciepło i blask dostrzec można w Ewangelii. Wyklejamy ogień z małych kawałków kolorowego papieru.

42bOK

 

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy ogień jest groźny? Czy ogień jest dobry? Do czego może służyć ogień? Czy my czytamy Ewangelię przy ogniu? Tak! Zawsze zapalamy świecę! Co ten płomień oznacza? „Światło Chrystusa”. Tak zawsze mówimy przy zapalaniu świecy.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął! Chrzest mam przyjąć i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie.
Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej”. Łk 12, 49-53


Rozmowa o Ewangelii

Czy Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii jest inny niż zwykle? Dlaczego? Nie jest łagodny. Jest trochę groźny. Co jest dziwnego w Jego słowach?

Jaki ogień rzuca na ziemię Pan Jezus? Czy to pioruny powodujące pożary? Nie. Co to może być? Duch Święty, Wiara, Miłość.

W ogniu hartuje się stal. To znaczy dzięki niemu robi się wytrzymała i twarda. W ogniu wypala się glinę. Dzięki niemu to, co miękkie i niestałe staje się mocne.

Tak samo jest z ogniem, który rzuca Jezus. Ten ogień wypala to, co jest niepotrzebne, oczyszcza.

Dotąd mówiono oko za oko, ząb za ząb. Czyli jeśli spotkała cię krzywda, masz prawo się zemścić, ale nie zrobić większej krzywdy niż tobie zrobiono. Czy to jest sprawiedliwe? Na przykład ktoś zabrał nam 1 cukierek, to ile wolno jemu zabrać cukierków? Jeden. I tak jest dobrze? Wydaje się, że tak.

A Pan Jezus rzuca ogień na ziemię i zmienia wszystko. Mówi: jeśli ktoś uderzył cię w jeden policzek, nadstaw mu i drugi. Nie oddawaj! Ktoś cię obraził – nie mścij się,  tylko przebacz. A jeśli ktoś ci zabrał cukierek, to daj mu jeszcze.

Czy to jest łatwe? Nie. Czy wszyscy tak robią? Nie. Trudno jest przyjąć niektóre słowa Pana Jezusa i są ludzie, którzy nie chcą ich słuchać. Stąd bierze się rozłam, o którym mówi Pan Jezus. On nie chce, żeby ludzie byli skłóceni, ale mówi, że tak może się stać.


Zajęcia plastyczne

„Przyszedłem rzucić ogień na ziemię”

Przyglądamy się uważnie płomieniowi świecy. Z czerwonych, pomarańczowych i żółtych papierów rwiemy kawałeczki i na białej kartce wyklejamy z nich duży płomień.

materiały:

papier biały, czerwony, pomarańczowy i żółty, klej

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s