Ojcze nasz

28 lipca (17 Niedziela Zwykła)

„Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”

Dziś usłyszymy, jak mamy się modlić. Modlitwę, której uczy nas Pan Jezus, znamy wszyscy – nauczyli jej nas rodzice i dziadkowie. Z szarego papieru formujemy chleb i kładziemy go na otwartych dłoniach.

39f

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy zdarza się nam długo prosić kogoś o coś i choć wydaje się, że nic z tego nie będzie, w końcu udaje się uprosić? O co naprzykrzaliście się ostatnio i komu?


Czytamy Ewangelię


– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i skończył ją, rzekł jeden z uczniów do Niego: „Panie, naucz nas się modlić, jak i Jan nauczył swoich uczniów”.

A On rzekł do nich: „Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo. Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień, i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczymy każdemu, kto nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie”.

Dalej mówił do nich: „Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: »Przyjacielu, użycz mi trzech chlebów, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać«. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: »Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci leżą ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie«. Mówię wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje.

I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Jeżeli którego z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą”. Łk 11, 1-3


Rozmowa o Ewangelii

Kto jest autorem dzisiejszej Ewangelii? O co poprosił Jezusa jeden z uczniów? Jakiej modlitwy nauczył uczniów wtedy Pan Jezus? Jak w niej zwracamy się do Boga? Ojcze nasz!

Potem Pan Jezus opowiedział historię o przyjaciołach. Czemu jeden budził drugiego w nocy? Czy wreszcie przyjaciel wstał i dał proszącemu chleb? Warto było się naprzykrzać?

Czy potem Jezus mówił coś o skorpionach i jajkach?

Pan Jezus mówi, że skoro ludzie wysłuchują próśb, to tym bardziej robi to Bóg.

Czy jeśli chcemy mieć gumę do żucia i się o nią pomodlimy, to spadnie nam z nieba? Czy to znaczy, że Bóg nie zawsze spełnia nasze prośby? Wierzymy, że Bóg wie najlepiej, czego nam naprawdę potrzeba, słucha naszych próśb i spełnia je. Jednak często w zupełnie inny sposób niż my to sobie wyobrażaliśmy.

Pan Bóg obdarowuje nas przez innych ludzi i także posługuje się nami, byśmy obdarowywali bliźnich.

Pan Jezus w tej Ewangelii prosi nas, byśmy naprzykrzali się Panu Bogu, żebyśmy byli wytrwali w naszych modlitwach.


Zajęcia plastyczne

„Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”

Na kolorowych kartkach odrysowujemy nasze dłonie, wycinamy je i naklejamy na białe kartki. Ołówkiem rysujemy wnętrze dłoni, na której potem przyklejamy „chleb” zrobiony z ugniecionego szarego papieru.

materiały:

biały i szary papier, nożyczki, pastele

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s