Dobry Samarytanin

14 lipca (15 Niedziela Zwykła)

„Idź, i ty czyń podobnie”

Pewien uczony pyta Jezusa, kto to jest bliźni. I my się nad tym zastanawiamy, bo ważne jest wiedzieć, kogo mamy kochać jak samych siebie. W pracy plastycznej skorzystamy z zasobów apteczki domowej.

37m.JPG

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy znacie jakieś bliźniaki? Podobne są do siebie? A co to znaczy bliźni? Drugi człowiek. Każdy! Nawet całkiem do nas niepodobny – stara babcia, bezdomny pan, niemiły kolega… Jest podobny do nas, bo tak jak my, jest człowiekiem.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: ”Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”.
Jezus mu odpowiedział: ”Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?”.
On rzekł: ”Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego”.
Jezus rzekł do niego: ”Dobrześ odpowiedział. To czyń, a będziesz żył”.
Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: ”A kto jest moim bliźnim?”. Jezus, nawiązując do tego, rzekł:
”Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął.
Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: »Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał«.
Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?”. On odpowiedział: ”Ten, który mu okazał miłosierdzie”. Jezus mu rzekł: ”Idź, i ty czyń podobnie”. Łk 10, 25-37


Rozmowa o Ewangelii

Pan Jezus dziś mówi nam, kogo mamy kochać. Pana Boga i bliźniego. Ponieważ nie zawsze wiemy, kto jest naszym bliźnim, Pan Jezus opowiada historię, żeby nam to wyjaśnić. Jest w niej mowa o pewnym człowieku. Co mu się przytrafiło? Kto najpierw przechodził drogą? Kapłan. Czy pomógł mu? Kto potem przechodził? Lewita. Czyli człowiek pełniący służbę w świątyni. Czy zatrzymał się? Kto mu wreszcie pomógł?

Samarytanin nie był jego rodakiem, jak pozostali dwaj. Żydzi i Samarytanie żyli całkiem oddzielnie, a wręcz się nie lubili. Jednak to właśnie Samarytanin okazał się dobrym bliźnim, bo zajął się nim z miłością. Co takiego zrobił?

Pan Jezus mówi do nas, żebyśmy szli i robili tak samo. Czy to znaczy, że mamy polecieć samolotem do Izraela, iść na drogę z Jerozolimy do Jerycha z bydlęciem i szukać pobitego przez złoczyńców? Szukać pobitego gdzieś bliżej? Niekoniecznie. Mamy po prostu być uważnym i nie przechodzić obojętnie, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy – nawet uśmiechu.


Zajęcia plastyczne

„Idź, i ty czyń podobnie”

Rysujemy na kartce biednego, pokaleczonego człowieka, jego rany oklejamy plastrami.

materiały:

kartki w różnych kolorach, flamastry, plastry opatrunkowe

37g

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s