Rozesłanie uczniów

7 lipca (14 Niedziela Zwykła)

„Cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie”

Jesteśmy posłani do ludzi, żeby mówić im o Panu Bogu. Gdziekolwiek się znajdziemy w te wakacje nie zmarnujmy okazji. Wycinamy uczniów Jezusa, którzy po dwóch ruszają w świat.

36n

Zanim przeczytamy Ewangelię

Rozmawiamy o wakacjach i wakacyjnych wyjazdach: co zabieramy ze sobą, czy pakujemy się do plecaka, czy do walizki…


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch uczniów i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich:
”Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie.
Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: »Pokój temu domowi«. Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają; bo zasługuje robotnik na swą zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co Wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: »Przybliżyło się do was królestwo Boże«.
Lecz jeśli do jakiego miasta wejdziecie, a nie przyjmą was, wyjdźcie na jego ulice i powiedzcie: »Nawet proch, który z waszego miasta przylgnął nam do nóg, strząsamy wam. Wszakże to wiedzcie, że bliskie jest królestwo Boże«. Powiadam wam: Sodomie lżej będzie w ów dzień niż temu miastu”.
Wróciło siedemdziesięciu dwóch z radością mówiąc: ”Panie, przez wzgląd na Twoje imię nawet złe duchy nam się poddają”.
Wtedy rzekł do nich: ”Widziałem szatana spadającego z nieba jak błyskawica. Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi. Jednak nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie”. Łk 10,1-12.17-20


Rozmowa o Ewangelii

Czy w imieniu dzisiejszego autora ewangelii ukrywa się nazwa jakiegoś przedmiotu używanego czasem do zabawy na wakacjach? ŁUK!

Czy Pan Jezus wysyła przed sobą dwunastu apostołów? Ilu uczniów posyła? Czy to dużo? Wokół Jezusa byli nie tylko Apostołowie, których znamy z imienia, ale też wielu innych uczniów, którzy chodzili za Nim i słuchali Jego nauki. Tak samo jest teraz – wszyscy znamy imię Papieża, niektórzy wiedzą jak się nazywa ich biskup, ksiądz proboszcz, ale są przecież tysiące ludzi, którzy też są uczniami Pana Jezusa, a których nie znamy.

Czy Pan Jezus wysyła 72 uczniów na wakacje i każe im się dobrze spakować? A gdzie ich posyła i co każe ze sobą zabrać? Czy Pan Jezus mówi, że będzie im łatwo? Czy mają iść wszyscy razem czy pojedynczo? Jak to jest, jak się samemu idzie przez ciemny las? Czy we dwójkę jest raźniej?

Dlaczego Pan Jezus wysyła ich bez niczego? Bo Jego Moc jest z nimi i wszystko, co jest im potrzebne, dostaną.

Czy ich misja udała się? Co opowiadają Panu Jezusowi po powrocie? Z czego się cieszą? Czy to jest najważniejsze, że dzięki mocy Jezusa poddają im się złe duchy? A co? Że ich imiona zapisane są w niebie. To znaczy, że przybliżyli się do Boga dzięki temu, że poszli do ludzi ich uzdrawiać i mówić o Królestwie Bożym.

Czy my możemy kogoś uzdrowić mocą Chrystusa? Tak! Na przykład pocieszyć smutnego – uzdrowić go ze smutku, odwiedzić samotnego – uzdrowić go z samotności. A czy możemy mówić o Królestwie Bożym? Jeśli wyjedziemy bez rodziców na wakacje i przy innych ludziach uklękniemy wieczorem do modlitwy, nie zapomnimy o mszy świętej w niedzielę – wtedy, bez słów, mówimy innym o Królestwie Bożym.

Więc i nasze imiona mogą być zapisane w niebie!


Zajęcia plastyczne

„Cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie”

Kolorową cienką kartkę A4 składamy trzy razy, żeby powstało 8 cząstek. Wycinamy ludzika, czyli w sumie 8 ludzików. Czynność powtarzamy na kartce innego koloru. Łączymy ludziki w pary. Rysujemy uśmiechnięte twarze. Naklejamy swoje pary na duży arkusz papieru, między nimi rysujemy dróżki i rozmaite domy.

materiały:

kartki kolorowego papieru kserograficznego formatu A4, duży arkusz papieru, flamastry, klej, nożyczki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s