Idziemy za Jezusem

30 czerwca (13 Niedziela Zwykła)

„Pójdź za mną”

Jezus zaprasza nas, byśmy razem z Nim ruszyli w drogę. Nie zwlekamy, zostawiamy wszystko i idziemy – tak jak stoimy. Rysujemy siebie w tym, co mamy na sobie, jak wędrujemy z Jezusem. Nie będziemy tracić czasu na przebieranie się!

35.jpg

Zanim przeczytamy Ewangelię

Kiedy ktoś nas prosi o zrobienie czegoś, często mówimy: „tak, tak, zaraz to zrobię, ale jeszcze nie teraz”. Czy przypominamy sobie ostatnio taką sytuację?


Czytamy Ewangelię

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

A gdy szli drogą, ktoś powiedział do Niego: ”Pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz”. Jezus mu odpowiedział: ”Lisy mają nory i ptaki powietrzne gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł wesprzeć”.
Do innego rzekł: ”Pójdź za Mną”. Ten zaś odpowiedział: ”Panie, pozwól mi najpierw pójść i pogrzebać mojego ojca”. Odparł mu: ”Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś królestwo Boże”.
Jeszcze inny rzekł: ”Panie, chcę pójść za Tobą, ale pozwól mi najpierw pożegnać się z moimi w domu”. Jezus mu odpowiedział: ”Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego”. Łk 9,57-62


Rozmowa o Ewangelii

Do jakiego miasta udaje się Jezus? Po drodze pojawia się kilka osób. Co mówi Jezus? „Pójdź za mną”. Czy wszyscy chętnie idą za Jezusem? Jakie mają wymówki? A jak jest dzisiaj z nami? Czy Jezus tez prosi nas: „Pójdź za mną” ?

Niektórzy idą za Jezusem tak, że zostają księdzem lub zakonnicą, inni idą za Jezusem wraz ze swoim mężem lub żoną, jeszcze inni idą za Jezusem sami. Iść za Jezusem to znaczy po prostu słuchać Jego słów i żyć według nich. Tak jak uczniowie, którzy poszli za Nim.

„Kto się wstecz ogląda ten się nie nadaje” Co może się wydarzyć, jeśli idąc patrzymy za siebie? Możemy na coś albo na kogoś  wpaść, albo spaść ze schodków, albo potknąć się o krawężnik. „Nie oglądać się wstecz” może też znaczyć, że nie powinniśmy rozpamiętywać dawnych czasów, innych możliwości, które mieliśmy, ale ich nie wybraliśmy. To tak, jakby mąż i żona ślubowali sobie miłość i wierność, ale cały czas „wstecz się oglądali” – czy na pewno to był dobry wybór, czy nie ma jakiejś innej osoby, z którą byłoby im lepiej w małżeństwie.


Zajęcia plastyczne

„Pójdź za mną”

Na białych kartkach rysujemy olejnymi pastelami siebie, jak idziemy za Panem Jezusem, który jest przed nami. Staramy się narysować ubranie, które DZIŚ mamy na sobie – w ten sposób podkreślamy, że poszliśmy od razu, dziś! Możemy iść przez miasto, przez góry, nad morzem – jak kto chce.

materiały:

biały papier, pastele suche lub olejne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s