Tajemnica

16 czerwca (Uroczystość Najświętszej Trójcy)

„Duch Prawdy doprowadzi was do całej prawdy”

Czytając Ewangelię często natykamy się na niezrozumiałe fragmenty. Dziś Jezus sam mówi, że nie wszystko jeszcze jesteśmy w stanie pojąć. Tajemnicę Trójjedynego Boga przedstawiamy poprzez kontemplację i kopiowanie ikony Andrieja Rublowa.

31

 

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy lubimy tajemnice? Dzisiaj będziemy mówili o jednej z największych tajemnic – tajemnicy Trójcy Świętej. Jak to jest, że trzy Osoby są zarazem jedną Osobą? Zapalamy trzy zapałki i łączymy w jeden płomień.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Jana

Jezus powiedział swoim uczniom:
”Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz jeszcze znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek słyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam oznajmi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego bierze i wam objawi”. J 16, 12-15


Rozmowa o Ewangelii

Jezus mówi apostołom, że nie wszystko, co chciałby im powiedzieć mogą znieść. To znaczy zrozumieć, udźwignąć swoim rozumem. Kto pomoże im i późniejszym uczniom Jezusa pojąć naukę Mistrza? Duch Święty! Czy On pomaga również nam?

Czy my zawsze wszystko rozumiemy z Ewangelii? Nie. Dlatego warto prosić Ducha Świętego o pomoc.

Jezus mówi o Ojcu, że wszystko co posiada Ojciec, należy też do Niego. To znaczy, że między Nimi jest całkowita jedność. Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty tworzą Trójcę Świętą – są jednym Bogiem w trzech osobach.

Czy my to możemy zrozumieć? Chyba nie możemy… zresztą sam Pan Jezus mówi „teraz jeszcze znieść nie możecie”. To jest jedna z największych tajemnic naszej wiary.

Codziennie przypominamy sobie o niej. W jaki sposób? Robiąc na sobie znak krzyża.

Możemy mieć nadzieję, że kiedyś zrozumiemy tę tajemnicę. Że Duch nas „doprowadzi do prawdy”.


Zajęcia plastyczne

„Duch Prawdy doprowadzi was do całej prawdy”

Ludzie próbowali przedstawić Trójcę Świętą na różne sposoby. Pięknym przedstawieniem tej tajemnicy jest scena ukazująca trzech aniołów, którzy przyszli z wizytą do Abrahama. Wierzymy, że to sam Bóg go wtedy odwiedził. Ikona, namalowana przez Andrieja Rublowa, uważana jest za jedną z najwspanialszych.

Przerysowujemy przez kalkę Ikonę Trójcy Świętej Rublowa, dobrze jest przykleić kalkę do odbitki xero, żeby się nie przesuwała. Aureole malujemy złotą farbą. W trakcie pracy możemy wyjaśnić niektóre symbole, wskazujące na postaci Trójcy Świętej. Dom = Ojciec, drzewo = Jezus, skała = Duch Św. Kalki z rysunkami przyklejamy na białych kartkach.

materiały:

kserokopia ikony Trójcy Świętej – jedna odbitka dla każdego, kalka techniczna, ołówki, złota farba, pędzle, łatwo odrywająca się taśma klejąca, biały papier

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s