Zesłanie Ducha Świętego

9 czerwca (Uroczystość Zesłania Ducha Świętego)

„Wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym”

Kiedy uczniowie są razem, przychodzi do nich Duch Święty. Daje im dar języków: mogą mówić i rozumieć innych ludzi, nawet tych, którzy mówią w innym języku. Malujemy tuszami uczniów przemawiających w obcych językach.

28

Zanim przeczytamy fragment Pisma Świętego

Ten dzień nazywamy inaczej Dniem Pięćdziesiątnicy – dlaczego taka nazwa? Było to tradycyjne święto żydowskie obchodzone w 7 tygodni (pięćdziesiąt dni) po Święcie Paschy. Synagogi wówczas ozdabiano na zielono, stąd nazwa Zielone Świątki.

W ten dzień, 50 dni po Zmartwychwstaniu Pana Jezusa wydarzyło się w Jerozolimie coś wyjątkowego. Przeczytamy o tym w księdze Dziejów Apostolskich.


Czytamy fragment Dziejów Apostolskich

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Kiedy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle spadł z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić.
Przebywali wtedy w Jerozolimie pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem. Kiedy więc powstał ów szum, zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak przemawiali w jego własnym języku.
Pełni zdumienia i podziwu mówili: ”Czyż ci wszyscy, którzy przemawiają, nie są Galilejczykami? Jakżeż więc każdy z nas słyszy swój własny język ojczysty? – Partowie i Medowie, i Elamici, i mieszkańcy Mezopotamii, Judei oraz Kapadocji, Pontu i Azji, Frygii oraz Pamfilii, Egiptu i tych części Libii, które leżą blisko Cyreny, i przybysze z Rzymu, Żydzi oraz prozelici, Kreteńczycy i Arabowie – słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże”. Dz 2,1–11


Rozmowa

Gdzie spotkali się uczniowie? Dokładnie tego nie wiemy. Być może tam, gdzie w czasie Ostatniej Wieczerzy, czyli w wieczerniku. Ważne, że byli razem. Jak myślicie, co robili? Którego to było dnia? Co się nagle wydarzyło? Czy słyszeliśmy kiedyś gwałtowny szum wiatru? Czy wiemy jak wygląda Duch Święty? Jak tym razem się ukazał? Czy w jakiś inny sposób też się kiedyś pokazał?

Co wtedy zaczęli robić uczniowie? Mówili różnymi językami…. to musiało być wspaniałe – nagle, bez żadnych problemów mogli się dogadać z każdym obcokrajowcem. A obcokrajowców było wtedy sporo w Jerozolimie.

To jest znak dla nas, że Duch Święty pomaga nam zrozumieć innych ludzi.

Czy nie jest tak, że czasem kogoś nie rozumiemy, nawet jak mówi do nas po polsku? Może wtedy warto poprosić o pomoc Ducha Świętego?


Zajęcia plastyczne

„Wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym”

Malujemy tuszem Apostołów, którzy „mówią w innych językach”, nad głowami płomyki z czerwonego papieru pofalowanego w specjalnej maglownicy i „chmurki” z napisami w różnych językach. Każde dziecko dostaje do napisania język jednego z wymienionych w tekście obcokrajowców.

materiały:

papier biały i czerwony, czarny tusz, pędzle, klej, nożyczki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s