Śniadanie z Jezusem

5 maja (III Niedziela Wielkanocna)

„Chodźcie, posilcie się!”

Uczniowie Jezusa spędzają noc próbując złowić ryby, nic jednak nie udaje im się złapać. Zmęczeni i zniechęceni dostrzegają na brzegu jeziora swojego Mistrza. Robimy ognisko i kładziemy nań rybę, którą przyszykował uczniom ich Nauczyciel.

25

Zanim przeczytamy Ewangelię

O czasie Zmartwychwstania Pana Jezusa przypomina nam cała przyroda – wiosną budzi się na nowo do życia. Jak wiele zmieniło się dookoła w czasie ostatnich tygodni! Dłużej jest jasno, ptaki śpiewają, kwiaty kwitną…

Przypominamy sobie, czy kiedyś jedliśmy chleb pieczony w ognisku. Jak wyglądał? Jaki miał smak?


 

Zapalamy świece i czytamy Ewangelię

Słowa Ewangelii według świętego Jana

Jezus ukazał się znowu nad Morzem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: ”Idę łowić ryby”. Odpowiedzieli mu: ”Idziemy i my z tobą”. Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie złowili.
A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: ”Dzieci, czy nie macie nic do jedzenia?”. Odpowiedzieli Mu: ”Nie”.
On rzekł do nich: ”Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie”. Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć.
Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: ”To jest Pan!”. Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę, był bowiem prawie nagi, i rzucił się w morze. Reszta uczniów dobiła łodzią, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko, tylko około dwustu łokci.
A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli żarzące się na ziemi węgle, a na nich ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: ”Przynieście jeszcze ryb, któreście teraz ułowili”. Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć się nie rozerwała. Rzekł do nich Jezus: ”Chodźcie, posilcie się!”. Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: ”Kto Ty jesteś?”, bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im, podobnie i rybę.
To już trzeci raz, jak Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. ( J 21,1-14)


Rozmowa o Ewangelii

Ilu uczniów spotkało się tym razem nad Morzem Tyberiadzkim, czyli inaczej jeziorem Galilejskim? Co uczniowie tam robili? Czy łowili ryby nocą czy w dzień? Czy coś złowili?

Kto stał na brzegu, gdy nastał ranek? Czy uczniowie od razu rozpoznali Jezusa? Czy On coś im poradził?

Czy teraz, o świcie, udało się uczniom coś złowić? Tak! Złowili 153 ryby. W tamtych czasach sądzono, że na świecie są 153 gatunki ryb. Ta liczba oznaczała więc WSZYSTKIE RYBY. Dzięki wskazaniu Jezusa zdobyli wszystko, co można było zdobyć.

Kto pierwszy uświadomił sobie, że to Jezus stoi na brzegu? Jan! Komu powiedział? Piotrowi. Kiedyś przydarzyła się im podobna historia z połowem… Pamiętacie?

Co Jezus przygotował dla uczniów? Śniadanie! Musieli być bardzo głodni po całej nocy ciężkiej pracy. Czy to miło, gdy ktoś przygotuje nam jedzenie? A czy lubimy sami szykować komuś posiłek?


 

Zajęcia plastyczne

„Chodźcie, posilcie się!”

Na białych kartkach przyklejamy dwustronną taśmą klejącą kamienie zrobione ze zgniecionego szarego papieru. W środku przyklejamy ognisko z czerwonej i pomarańczowej krepiny, lub papierów pofalowanych w maglownicy.  Na kamieniach przyklejamy rybę z niebieskiego papieru, posypujemy ją brokatem, żeby się błyszczała.

materiały:

papier biały, szary i niebieski, brokat, krepina, nożyczki, klej, taśma dwustronna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s