Jezu ufam Tobie

28 kwietnia  (Niedziela Miłosierdzia Bożego)

„Pan mój i Bóg mój”

Apostołowie siedzą wystraszeni i zamknięci w wieczerniku. Nagle pojawia się między nimi Jezus. Uspokaja ich, pokazuje przebite ręce i bok. Daje im niezwykły dar – moc odpuszczania grzechów. Rysujemy Jezusa, z promieniami wychodzącymi z przebitego boku  – to dzięki Jego Ranom nasze grzechy zostają odpuszczone.

24

Zanim przeczytamy Ewangelię

Ta niedziela ma specjalna nazwę – Miłosierdzia Bożego. Opowiadamy o tym, że jest to wielkie święto, całkiem niedawno ustanowione przez papieża Jana Pawła II na prośbę samego Pana Jezusa, przekazaną światu przez św. Faustynę. Pan Jezus prosił Faustynę właśnie o to święto, o namalowanie Jego obrazu i o modlitwę za umierających – Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Na obrazie widać Jezusa Zmartwychwstałego – takiego, jaki ukazał się Apostołom w wieczerniku. Pan Jezus chce nam w ten sposób przypomnieć, że Jego historia nie skończyła się na krzyżu. On naprawdę zmartwychwstał i żyje między nami.


 

Zapalamy świecę i czytamy Ewangelię

Słowa Ewangelii według świętego Jana

Było to wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia. Tam, gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Jezus wszedł, stanął pośrodku i rzekł do nich: ”Pokój wam!”. A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.
A Jezus znowu rzekł do nich: ”Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: ”Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”.
Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: ”Widzieliśmy Pana!”.
Ale on rzekł do nich: ”Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę”.
A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: ”Pokój wam!”. Następnie rzekł do Tomasza: ”Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym”.
Tomasz Mu odpowiedział: ”Pan mój i Bóg mój!”.
Powiedział mu Jezus: ”Uwierzyłeś, bo Mnie ujrzałeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”.
I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.  J, 20, 19-31


Rozmowa o Ewangelii

Kto napisał tę Ewangelię? Gdzie Pan Jezus spotkał się z uczniami? Dlaczego siedzieli zamknięci? Kogo się bali? Co im powiedział Jezus?

Kogo tam nie było? Czy Tomasz uwierzył w to, co opowiedzieli mu inni Apostołowie? Co powiedział? Kiedy Pan Jezus znowu do nich przyszedł? Czy Tomasz był wtedy z nimi? Czy Pan Jezus robił wymówki Tomaszowi, że jest takim niedowiarkiem? Czy Tomasz tym razem uwierzył, jak zobaczył Pana Jezusa? Co Tomasz powiedział Jezusowi?

Czy nam byłoby łatwiej uwierzyć, gdybyśmy zobaczyli Pana Jezusa? Czy chcielibyśmy Go zobaczyć? A co Pan Jezus mówi o tych, którzy Go nie widzieli?


 

Zajęcia plastyczne

„Pan mój i Bóg mój”

Na białych kartkach wałkami malujemy złote tło. Na tym złocie rysujemy ołówkami postać Jezusa, szatę wyklejamy białym papierem, zaznaczamy rany na rękach, nogach i boku, z serca Pana Jezusa rysujemy dwa promienie – bladoniebieski i czerwony. Można pokazać dzieciom obrazek Jezusa Miłosiernego.

materiały:

biały papier, złota farba, wałki, ołówki, pastele olejne – bladoniebieski i czerwony, nożyczki, klej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s