Wjazd Jezusa do Jerozolimy

14 kwietnia (Niedziela Męki Pańskiej)

„Błogosławiony Król,
który przychodzi w imię Pańskie.”

Obiecany Mesjasz wjeżdża uroczyście do świętego miasta – Jerozolimy. Dosiada niepozornego osiołka. Ci, którzy przeczuwają, że dzieje się coś niezwykłego, cieszą się i witają Go jak króla. Rysujemy Jezusa wśród wiwatujących tłumów.

22

Zanim przeczytamy Ewangelię

Jak nazywa się ta niedziela? Dlaczego palmowa? Skąd wzięła się ta nazwa? Jest też druga nazwa – Niedziela Męki Pańskiej, ponieważ zaczyna się szczególny czas – Wielki Tydzień, kiedy w całym Kościele skupiamy się na najważniejszych tajemnicach naszej wiary – męce, śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa. Żeby się do tego przygotować, w czasie Mszy świętej odczytany lub odśpiewany zostanie opis Męki Pana Jezusa. Natomiast Ewangelia o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy będzie czytana jeszcze przed Mszą świętą, w czasie procesji z palmami.


Zapalamy świecę i czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Jezus ruszył na przedzie zdążając do Jerozolimy.
Gdy przyszedł w pobliże Betfage i Betanii, do góry zwanej Oliwną, wysłał dwóch spośród uczniów, mówiąc: „Idźcie do wsi, która jest naprzeciwko, a wchodząc do niej, znajdziecie oślę uwiązane, którego nikt jeszcze nie dosiadł. Odwiążcie je i przyprowadźcie tutaj. A gdyby was kto pytał, dlaczego odwiązujecie, tak powiecie: «Pan go potrzebuje»”.
Wysłani poszli i znaleźli wszystko tak, jak im powiedział. A gdy odwiązywali oślę, zapytali ich jego właściciele: „Czemu odwiązujecie oślę?”
Odpowiedzieli: „Pan go potrzebuje”.
I przyprowadzili je do Jezusa, a zarzuciwszy na nie swe płaszcze, wsadzili na nie Jezusa. Gdy jechał, słali swe płaszcze na drodze. Zbliżał się już do zbocza Góry Oliwnej, kiedy całe mnóstwo uczniów poczęło wielbić radośnie Boga za wszystkie cuda, które widzieli. I wołali głośno:
„Błogosławiony Król,
który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie
i chwała na wysokościach”.
Lecz niektórzy faryzeusze spośród tłumu rzekli do Niego: „Nauczycielu, zabroń tego swoim uczniom”.
Odrzekł: „Powiadam wam, jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą”. Łk. 19, 28-40


Rozmowa o Ewangelii

Do jakiego miasta szedł Pan Jezus? Czy w pewnym momencie dosiadł wielbłąda? Skąd się wziął mały osiołek dla Pana Jezusa? Co ludzie robili, gdy Jezus wsiadł na osiołka? Co wołali? Jak nazywali Jezusa? Być może ludzie wyobrażali sobie, że Jezus za chwilę zostanie obwołany prawdziwym królem narodu żydowskiego i skończy się rzymska okupacja? A czy Jezus rzeczywiście jest Królem? Tak, ale królem w Niebie.

Co mówili faryzeusze? Co Jezus im odpowiedział? Dlaczego kamienie miałyby wołać zamiast ludzi? Czy działo się coś ważnego? Tak, obiecany Mesjasz wjeżdżał do świętego miasta!


Zajęcia plastyczne

„Błogosławiony Król,
który przychodzi w imię Pańskie.

Na białych kartkach rysujemy kredkami Pana Jezusa na osiołku, z filcu wycinamy płaszcze, którymi jest wyścielona droga do Jerozolimy, z plasteliny naklejamy palemki.

materiały:

biały papier, kawałki filcu w różnych kolorach, plastelina, kleje, nożyczki, kredki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s