Drzewo figowe

24 marca (III Niedziela Wielkiego Postu)

„może wyda owoc”

Pan Jezus opowiada nam dzisiaj przypowieść o drzewie figowym, które od kilku lat nie wydało żadnego owocu. Właściciel chce je wyciąć, ale ogrodnik prosi, żeby dał mu jeszcze czas na okopanie i nawiezienie ziemi. Jeśli po tych zabiegach nadal nie będzie owocować, zostanie wycięte. Zastanawiamy się, jak to jest z nami, czy już przynosimy owoce? I jakie? Wycinamy z zielonych papierów figowe liście. Może gdzieś pod nimi chowa się już jakiś słodki owoc?

19.jpg

Zanim przeczytamy Ewangelię

Na podłodze rozkładamy sznurek i po kolei staramy się po nim przejść z zamkniętymi oczami. Jeśli komuś się nie uda za pierwszym razem, dajemy mu następną szansę. Rozmawiamy o sytuacjach, w których dostajemy kolejną szansę: w domu od rodziców, w szkole od nauczycieli, od siebie nawzajem.


 

Czytamy Ewangelię

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

I opowiedział im następującą przypowieść: ”Pewien człowiek miał drzewo figowe zasadzone w swojej winnicy; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. Rzekł więc do ogrodnika:

»Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym drzewie figowym, a nie znajduję. Wytnij je: po co jeszcze ziemię wyjaławia?«. Lecz on mu odpowiedział: »Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć«”.Łk.13,1-9


Rozmowa o Ewangelii

Kim jest w tej przypowieści właściciel drzewa figowego? A kim jest ogrodnik? Co oznacza w tej przypowieści drzewo? Co w takim razie może znaczyć to, że drzewo nie daje owoców? Co chce zrobić właściciel winnicy (i drzewa) z nieurodzajnym figowcem? Co odpowiada ogrodnik? Daje jeszcze rok szansy. W jaki sposób ogrodnik troszczy się o drzewo?

Co to może dla nas oznaczać? Jezus troszczy się o nas – w jaki sposób? Daje nam szansę, nawet jak nie przynosimy owocu. Jakie my możemy przynieść dobre owoce? ­


Zajęcia plastyczne

„może wyda owoc”

Na białych kartkach rysujemy pień drzewa, potem z zielonych papierów o różnych odcieniach wycinamy liście figowe i przyklejamy. Dobrze mieć przygotowane szablony liści figowych.

materiały: 

papier biały i zielony – w ciemnym i jasnym odcieniu, szablony liści figowych, klej, nożyczki, kredki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s