Przemienienie Pańskie

17 marca, (II Niedziela Wielkiego Postu)

„To jest mój Syn wybrany, Jego słuchajcie”

Tym razem słyszymy o niezwykłym wydarzeniu, którego zdumionymi świadkami są uczniowie Jezusa. Ich Nauczyciel objawia swoją Boską Naturę – ukazuje im się całkiem odmieniony w towarzystwie proroków z przeszłości. To ma wzmocnić uczniów przed trudnymi chwilami Jego Męki, które niedługo nadejdą. Wyklejamy i malujemy scenę Przemienienia Pańskiego.

18

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy kiedyś wspinaliśmy się na wysoką górę? Jak jest na szczycie?


Zapalamy świecę i czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:


Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie. Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwóch mężów, stojących przy Nim.
Gdy oni odchodzili od Niego, Piotr rzekł do Jezusa: „Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza”. Nie wiedział bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówił, zjawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy weszli w obłok.

A z obłoku odezwał się głos: „To jest mój Syn wybrany, Jego słuchajcie”. W chwili, gdy odezwał się ten głos, Jezus znalazł się sam.

A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie oznajmili o tym, co widzieli. (Łk. 9, 28b-36)


Rozmowa o Ewangelii

Z kim Jezus wyszedł na górę? Po co tam poszli? Co się stało w czasie modlitwy Jezusa? Z kim Jezus rozmawiał? Kto to był Mojżesz i Eliasz? Prorocy, którzy umarli dawno przed Jezusem i oczekiwali Jego Zmartwychwstania. To, że teraz się pojawili koło Jezusa było zdumiewające. O czym rozmawiał Jezus z prorokami? Co w tym czasie robili uczniowie? Co zobaczyli uczniowie, gdy się ocknęli? Czy zdziwili się? Co czuli gdy weszli w obłok? Co usłyszeli? Czyj to mógł być głos?

Dlaczego Jezus przemienił się na oczach swoich uczniów? Co chciał im w ten sposób pokazać? Może chciał ich przygotować na trudne wydarzenia, które niebawem miały nastąpić? Na Swoją śmierć na krzyżu. Chciał umocnić uczniów.


Zajęcia plastyczne

„To jest mój Syn wybrany, Jego słuchajcie”

Pokazujemy dzieciom ikonę Przemienienia, próbujemy namalować Pana Jezusa w jasnej, okrągłej poświacie.

Na niebieskich kartkach malujemy na środku złotą farbą okrąg, który będzie oznaczał światłość. W środku wyklejamy trzy jasne postacie wycięte z białego papieru, na dole rysujemy uczniów śpiących, zdziwionych, przestraszonych, obłok robimy z waty.

materiały:

papier niebieski i biały, złota farba, kredki, klej, nożyczki, wata

Jedna uwaga do wpisu “Przemienienie Pańskie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s