Pokłon mędrców

6 stycznia, Święto Objawienia Pańskiego

„Oddali Mu pokłon”

Wielcy uczeni, bardzo mądrzy ludzie z dalekich krajów, rozpoznali po znakach na niebie, że zdarzyło się coś niezwykłego. Wyruszyli więc w daleką i niebezpieczną podróż, żeby na własne oczy zobaczyć Tego, którego zapowiadały znaki. Czy my też rozpoznajemy Boga w znakach, które dla nas zostawia? Dzisiaj rysujemy mędrców podążających na wielbłądach do Betlejem.

07a

Zanim przeczytamy Ewangelię

To święto ma różne nazwy – m.in. Objawienie Pańskie. Skąd taka nazwa? Komu Pan Jezus się objawił? Niektórzy mówią, że to święto „Trzech Króli”. Czy rzeczywiście byli to królowie, czy było ich trzech? Posłuchajmy uważnie Ewangelii.


Zapalamy świecę i czytamy Ewangelię

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: „Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon”.
Skoro usłyszał to król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz.
Ci mu odpowiedzieli: „W Betlejem judzkim, bo tak napisał prorok:
A ty, Betlejem, ziemio Judy,
nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy,
albowiem z ciebie wyjdzie władca,
który będzie pasterzem ludu mego, Izraela”.
Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: „Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon”. Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę.
A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.
A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do ojczyzny. (Mt 2, 1-12)


 

Rozmowa o Ewangelii

Kto napisał tę Ewangelię? Czy to królowie przybyli z daleka? Z jakiej strony świata? Jakie znaki widzieli na niebie? Dlaczego przyszli do Jerozolimy, do króla Heroda? Czy Herod się ucieszył z gości? Co uczeni powiedzieli o miejscu urodzenia Mesjasza? Skąd uczeni wiedzieli gdzie Mesjasz ma się urodzić? Przypominamy sobie wiadomości, jakie mamy o dawnych prorokach. Możemy nawet przeczytać i pokazać w Biblii ten fragment księgi Micheasza, o którym mowa: Mi 5,1

Co Herod poradził Mędrcom? Czy też chciał zobaczyć Jezusa, nowo narodzonego Mesjasza? Dlaczego kłamał? Dlaczego bał się małego Jezusa? Bał się, bo skoro Jezus miał być królem żydowskim, zagroziłby jego panowaniu.

Jak Mędrcy przywitali Jezusa? – upadli na twarz i złożyli przed Nim królewskie dary. W ten sposób uznali, że Jezus jest królem, oddali Mu cześć.

Czy wrócili do Heroda?

Dlaczego to święto jest tak ważne, że nie mamy lekcji, ani nie idziemy do pracy? Tego dnia, gdy przyszli królowie z daleka, wieść o Mesjaszu zaczęła się rozchodzić po całym świecie i nadal się to dzieje.


Zajęcia plastyczne

„Oddali Mu pokłon”

Do szopki, którą zrobiliśmy jakiś czas temu, dorabiamy postaci mędrców. Rysujemy ich na kartce, mogą być z wielbłądem lub słoniem, z prezentem – może być więcej niż trzech! Ozdabiamy cekinami, papierem brokatowym, stroje wycinamy z kolorowego filcu.

materiały:

białe kartki z bloku technicznego, papier brokatowy, cekiny, filc, kredki, kleje, nożyczki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s