Wszyscy Święci

1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych

„Błogosławieni”

1 listopada to wielkie, radosne święto tych, którzy są błogosławieni, czyli szczęśliwi w Niebie. Rysujemy portrety naszych świętych patronów.

05a

Zanim przeczytamy Ewangelię

Kościół to jesteśmy my wszyscy, którzy wierzymy w Pana Boga: ci, którzy żyją na ziemi i ci, którzy są już w Niebie. Wierzymy, że świętych w Niebie jest okropnie dużo. Niektórych znamy z imienia, na przykład naszych patronów (każdy może wymienić imię), ale wielu nie znamy. Dlatego jest takie święto – Wszystkich Świętych, żeby o nich wszystkich pamiętać.


Zapalamy świecę i czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:
Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.  Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni jesteście, gdy [ludzie] wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie.
Mt 5,1-12a


Rozmowa o Ewangelii

Pan Jezus dzisiaj mówi o ludziach „błogosławionych”. Błogosławiony to inaczej szczęśliwy.

Kiedy czujemy się szczęśliwi? Jak wszyscy nas lubią, jak mamy jakieś fajne rzeczy. Niektórzy myślą, że szczęście przynoszą pieniądze.

A co mówi Pan Jezus? Kto jest naprawdę szczęśliwy? Czy ktoś pamięta? Ubodzy, smutni, cisi, miłosierni, ci, z których inni się śmieją… To dziwne, prawda?

Na razie jest im trudno, ale potem dostaną wspaniałą nagrodę – szczęście wieczne, niekończącą się radość! To znaczy będą świętymi w Niebie!

Takie szczęście, że się zrobiło coś dobrego – komuś się pomogło, coś się oddało, nie zemściło się na kimś – takie szczęście można poczuć już tu, na ziemi. Możemy sobie wyobrazić, jak fajnie będzie w Niebie!


Zajęcia plastyczne

„Błogosławieni”

Na kolorowym papierze białymi pastelami rysujemy portrety naszych szczęśliwych świętych patronów. Złotą farbą malujemy aureole.

potrzebne materiały:

kolorowe kartki A3, białe pastele, złota farba, pędzle

P1050758

P1050760

P1050762

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s