Serce człowieka

2 września (XXII Niedziela Zwykła)

“Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym…”

Zastanawiamy się nad tym, co naprawdę nas brudzi. Rozmawiamy o brudzie, którego nie widać, bo jest w naszym sercu – złych myślach, zawiści, chciwości. Rysujemy człowieka z brudnymi rękami i czystym sercem.

45a

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy znamy zasadę mycia rąk przed jedzeniem?

Czy myjemy zęby przed spaniem? A czy pamiętamy o przeproszeniu i przebaczeniu wszystkim przed spaniem? Co jest ważniejsze: mieć czyste ręce, czy czyste sumienie?


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Zebrali się u Jezusa faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie umytymi rękami. Faryzeusze bowiem i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I gdy wrócą z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych.

Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: „Dlaczego twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?”

Odpowiedział im: „Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: «Ten lud czci mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode mnie. Ale czci na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi». Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji”.

Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: „Słuchajcie mnie wszyscy i zrozumiejcie. Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Wszystko to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym”. (Mk 7,1-8.14-15.21-23)


Rozmowa o Ewangelii

Żydzi mieli (i nadal mają) bardzo dużo zwyczajów, które porządkują ich życie. Jedną z ważnych dla nich spraw jest specjalne mycie rąk przed jedzeniem. Czy uczniowie Jezusa przestrzegali tej zasady? Czy dla Jezusa mycie rąk było bardzo istotne? Nie bardzo. I to okropnie denerwowało pobożnych faryzeuszy.

Jezus jednak zwrócił im uwagę na coś dużo ważniejszego. Na co? Że nie należy trzymać się tylko “ludzkiej tradycji” to znaczy tego wszystkiego, co wymyślili ludzie, a zapominać o przykazaniach, które dał Bóg. Trzeba być blisko Niego sercem.

Inaczej można pomylić sprawy naprawdę ważne z błahymi, czyli nieważnymi.

Co czyni człowieka nieczystym? Błoto na rękach? Dżem na policzku? Piasek we włosach? Nie! Naprawdę brudzi człowieka to, co ma w sercu. Co Jezus wymienia? Złe myśli, chciwość, zazdrość, podstęp…

Dobrze jest dbać o czystość, dobrze myć ręce przed jedzeniem. Ale przede wszystkim trzeba dbać o czystość serca. Je też trzeba oglądać i sprawdzać, czy nie ma na nim brudów.

Czyni nas brudnym to, czego nie widać. Bóg patrzy zupełnie inaczej niż my, dlatego nie przejmuje się nieumytymi rękami.


Zajęcia plastyczne

“Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym…”

Wycinamy z kolorowych papierów postać z brudnymi rękami i sercem, od którego bije blask.

materiały:

kolorowe i białe kartki, brokat, kredki, nożyczki, klej

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s