Eucharystia

19 sierpnia (XX Niedziela Zwykła)

Kto spożywa moje ciało i krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.”

Kolejny raz Jezus mówi nam, że jest chlebem, który nam daje. Kopiujemy scenę ostatniej wieczerzy, gdzie przemiana chleba w ciało i wina w krew dokonała się po raz pierwszy.

43a

Zanim przeczytamy Ewangelię

Oglądamy reprodukcję obrazu Ostatniej Wieczerzy, patrzymy kto siedzi za stołem, opowiadamy o Apostołach: Piotrze, który nie chciał, żeby Jezus mu umył nogi, Janie, który siedział blisko i położył głowę na sercu Jezusa, Judaszu, który wyszedł w środku nocy, żeby wydać Mistrza. Mówimy o tym, co wtedy się stało – Jezus przemienił zwykły kawałek chleba w Swoje Ciało, a zwykłe wino w Swoją Krew. I dał je uczniom do jedzenia i picia.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Jana:
Jezus powiedział do tłumów:

„Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życia świata”.

Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: „Jak On może nam dać swoje ciało na pożywienie?” Rzekł do nich Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywać ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje ciało i krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił – nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”. (J 6,51-58)


Rozmowa o Ewangelii

Dzisiaj Jezus tłumaczy, że chleb, o którym mówił, to Jego ciało. Czy Żydzi to rozumieli? Dla nich było to bardzo dziwne; pytali “jak można dać swoje ciało do jedzenia?” Rzeczywiście, brzmi to nawet trochę strasznie.

A czy my coś z tego rozumiemy? Wiemy trochę więcej, bo znamy dalszą historię Jezusa. On oddał ludziom Swoje Ciało i Swoje Życie. Najpierw w czasie Ostatniej Wieczerzy powiedział, że na zawsze pozostanie z nami ukryty w chlebie, a następnego dnia złożył w ofierze Swoje Życie na krzyżu. Przelał Swoją Krew, wydał Swoje Ciało. Ale mimo, że umarł, nadal żyje! Bo “żyjący Ojciec” wskrzesił Go do życia. Podobnie będzie z nami, wierzymy, że my też będziemy żyli na wieki! Jezus obiecuje nam, że nas wskrzesi w dniu ostatecznym. Ależ to wspaniała, nieprawdopodobna wręcz perspektywa!

Ci, którzy się kochają, chcą zawsze być blisko, tęsknią za sobą. Bóg też tęskni za nami i chce być z nami w niebie. A w drodze do nieba karmi nasze dusze chlebem życia.

 

Zajęcia plastyczne

Kto spożywa moje ciało i krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.”

Ostatnia wieczerza Leonarda da Vinci/ albo inna/ do kopiowania na kalce

materiały:

reprodukcje Ostatniej Wieczerzy, kalki, ołówki, papier biały

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s