Jezus jest chlebem

 12 sierpnia (XIX Niedziela Zwykła)

“To jest chleb, (…) kto go spożywa nie umrze”

Dziś znów słyszymy o przedziwnym Chlebie, którym jest sam Pan Jezus. Rysujemy ludzi przystępujących w kościele do Komunii Świętej.

42

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy widzieliśmy Jezusa? Nie. A czy widzieliśmy kiedyś białą hostię w kościele? Czy ludzie klękają przed nią?


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Jana:
Żydzi szemrali przeciwko Jezusowi, dlatego że powiedział: „Jam jest chleb, który z nieba zstąpił”, i mówili: „Czyż to nie jest Jezus, syn Józefa, którego ojca i matkę znamy? Jakżeż może On teraz mówić: «Z nieba zstąpiłem»?”

Jezus im odpowiedział: «Nie szemrajcie między sobą. Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który Mnie posłał; Ja zaś wskrzeszę go w dniu ostatecznym. Napisane jest u Proroków: «Oni wszyscy będą uczniami Boga». Każdy, kto od Ojca usłyszał i nauczył się, przyjdzie do Mnie. Nie znaczy to, aby ktokolwiek widział Ojca; jedynie Ten, który jest od Boga, widział Ojca. Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, ma życie wieczne.

Jam jest chleb życia. Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze. Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata”. (J 6,41-51)


Rozmowa o Ewangelii

Ludziom nie podoba się, co Jezus mówi o Sobie – że jest chlebem, który zstąpił z nieba. Przecież niektórzy z nich znają Go od dziecka! Jakże więc zstąpił z Nieba? Uważają pewnie, że pomieszało Mu się w głowie. Czy Jezus się na nich obraża? Czy się denerwuje? Nie, uparcie powtarza to samo: “Jam jest chleb życia”.

Dlaczego “życia”? Bo kto go będzie jadł, nie umrze na wieki. To znaczy, że po śmierci będzie dalej żył z Jezusem w niebie. W człowieku, który spożywa chleb – Jezusa już jest nieśmiertelność. Dlatego nie może umrzeć na zawsze.

Czy my jemy ten niezwykły Chleb? Tak! Dzieci przygotowują się do tego wydarzenia – to pierwsza komunia święta. I potem mogą ją przyjmować bardzo często, nawet codziennie!


 

Zajęcia plastyczne

“To jest chleb, (…) kto go spożywa nie umrze”
Rysujemy scenę komunii świętej: człowiek stoi przed kapłanem, który trzyma w ręku hostię. Ubrania wycinamy z kolorowych papierów.

materiały:

białe i kolorowe kartki, kredki, nożyczki, kle

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s