Chleb życia

5 sierpnia (XVIII Niedziela Zwykła)

“Jam jest chleb życia”

Dziś przedstawimy Pana Jezusa pod postacią Hostii – świętego chleba eucharystycznego. Kto spożywa ten chleb będzie żył na wieki!

41a

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy lubimy chleb? Kiedy najbardziej nam smakuje? Czy chleb może się “przejeść”?


Czytamy Ewangelię
– Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Kiedy ludzie z tłumu zauważyli, że na brzegu jeziora nie ma Jezusa, a także Jego uczniów, wsiedli do łodzi, przybyli do Kafarnaum i tam Go szukali. Gdy zaś Go odnaleźli na przeciwległym brzegu, rzekli do Niego: „Rabbi, kiedy tu przybyłeś?”

Odpowiedział im Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, że widzieliście znaki, ale dlatego, że jedliście chleb do sytości. Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec”.

Oni zaś rzekli do Niego: „Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boże?”

Jezus odpowiadając rzekł do nich: „Na tym polega dzieło zamierzone przez Boga, abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał”.

Rzekli do Niego: „Jakiego więc dokonasz znaku, abyśmy go widzieli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: «Dał im do jedzenia chleb z nieba»”.

Rzekł do nich Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba. Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu”.

Rzekli więc do Niego: „Panie, dawaj nam zawsze tego chleba”.

Odpowiedział im Jezus: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie”. (J 6,24-35)


Rozmowa o Ewangelii

Ludzie są bardzo poruszeni cudem, który uczynił Jezus, gdy nakarmił tysiące kilkoma chlebami. Szukają Go wszędzie, chcą być blisko Niego. Bardzo im się podoba to, że Jezus ma taką moc, a oni mogą być najedzeni, nie martwiąc się o nic. Może nawet nie będą musieli więcej pracować, bo jedzenie samo będzie im spadać z nieba? Jak w bajce “stoliczku nakryj się”…

Czy Jezus wie, że tak właśnie myślą? Oczywiście. Mówi: “Szukacie mnie, bo jedliście chleb do sytości”.

Tłumaczy im wtedy, że istnieje inny chleb, który pochodzi z nieba, który “daje życie światu”, który może nasycić na zawsze. Co to jest za niezwykły chleb? Jezus mówi, że On jest chlebem życia. Czy widzieliśmy kiedyś Jezusa – chleb? Gdzie? Czy można Go jeść, tak jak zwykły chleb? Tak!

Czy to było dla tamtych ludzi proste do zrozumienia? Chyba nie… Dla nas też jest trudne, dlatego mówimy, że jest to wielka tajemnica. Tajemnica wiary, nie do zrozumienia.

W czasie mszy świętej ksiądz mówi takie właśnie słowa: “Oto wielka tajemnica wiary”. Słyszymy je zaraz po przeistoczeniu,czyli właśnie w tym momencie, gdy zwykły chleb staje się Chlebem Życia – Jezusem!


Zajęcia plastyczne

“Jam jest chleb życia”
Malujemy kartkę złotą farbą, na środku przyklejamy wycięte z białego papieru koło – hostię. Na niej piszemy – Jezus, chleb życia.
materiały:

białe kartki, złota farba, nożyczki, kleje, ołówki,

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s